Banner 980x90

Tabores muižas kungu nams – kāds tas reiz bija?

visitdaugavpils.lv
visitdaugavpils.lv
Tabores muižas – arī Tābaras muižas – kungu māja, kas celta 1875. gadā, atrodas Daugavpils novada Tabores pagasta Taborē, Daugavas loku līkloču sākumā. Līdz pat 1920. gada agrārajai reformai muiža piederēja Engelhartu dzimtai, tomēr Pirmā pasaules kara laikā muiža stipri cietusi. Līdz 2016. gadam ēkā atradās Tabores pamatskola.

Vēsture

Augšdaugava ir vieta, kur nesteidzīgi izbaudīt Latgales dabas unikālās ainavas. Daugavas senleja ir aizsargājama dabas teritorija, kas izveidojusies ledāju kušanas gaitā pirms 13-15 tūkstošiem gadu. Dabas parkā ietilpst astoņi četrus līdz sešus kilometrus gari, gleznaini Daugavas loki jeb meandri, – tie tiek uzskatīti par senākajiem Daugavas ielejas veidojumiem Latvijā, kur upe saglabājusi savu dabisko tecējumu.

Daugavas līkloču aizsākumā, netālu no Daugavpils ceļa uz Lielborni un Krāslavu, atrodas Tabores muiža. Tās centra apbūvi veido ēku grupa, kurā dominē kungu māja, kas celta 1875. gadā un piederēja baronu fon Engelhartu dzimtai.

Pēc agrārās reformas 1920. gadā muižas zemi sadalīja, tomēr līdz vācbaltiešu aizceļošanai 1939. gada Engelharti palika dzīvot agrākajā muižas kungu mājā kopā ar jaunsaimniekiem. Padomju laikā ēkā darbojās Tabores astoņgadīgā skola, savukārt līdz 2016. gadam – Tabores pamatskola.

Arhitektūra

Kungu māja ir divstāvu ēka ar vēlākos laikos piebūvētu asimetrisku būvapjomu vienā galā. Mākslinieciski izteiksmīgākā ir simetriskā ēkas daļa, kuras centrā atrodas rizalīts – tā frontons, savukārt, veidots no koka un ieturēts vasarnīcas stilā. Šim stilistiskajam virzienam atbilst arī jumta logi un tornis, par kuru liecina vien 20. gadsimta 20. gadu fotogrāfijas.

Pirmā pasaules kara laikā muiža stipri cietusi; līdz mūsdienām nav saglabājies koka tornis, 20. gadsimta 80. gados zudis arī frontona dekors frontona dekors, ārdurvju vērtnes ar virsgaismas logiem, kā arī citas ļoti būtiskas dekoratīvā ietērpa detaļas. Jāsaka gan, ka vēl saglabājušies durvju portāli, zāles griestu apdare, kā arī citi elementi. Kopā visi šie elementi padarīja kungu māju krāšņu un atbilstošu apkārtējās ainavas daudzveidībai.

Lai arī zaudējusi lielu daļu dekoratīvo detaļu un ārējā spožuma, kungu māja, parka un ovāla parādes pagalma ceļa, un divu laukakmens mūra saimniecības ēku ieskauta, atrodas kādreizējo saimniecisko, administratīvo un kultūras norišu krustpunktā.

Tā, piemēram, 2020. gada septembrī vēsturiskās muižas lielajā zālē tika izvietota Veltas Loces darbu izstāde "Rudens motīvi", kas bija pirmā plaša mēroga izstāde šajā ēkā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)