Banner 980x90

Siguldas novadā ik gadu palielina pašvaldības atbalstu skolēniem

Materiālais atbalsts skolēniem un viņu vecākiem no Siguldas novada pašvaldības puses katru gadu tiek palielināts, pilsētas informācijas portālam Sigulda24.lv pavēstīja Siguldas novada Izglītības pārvaldes vadītāja Maija Bruģe.

"Iepriekšējā mācību gadā ar pašvaldības transportu skolēnu pārvadājumus sākām nodrošināt arī Allažu pamatskolas maršrutos. Savukārt ar šo mācību gadu skolēni, izmantojot skolēnu apliecības vai Siguldas ID kartes bez maksas var izmantot AS "CATA" autobusus maršrutos Sigulda-Krimulda-Sigulda, Sigulda-Saltavots-Pelītes-Sigulda un jaunajā pilsētas maršrutā," norāda M.Bruģe un piebilst, ka līdz tam bija tikai maršruti Sigulda-Nurmiži-Sigulda un Sigulda-Jūdaži-Sigulda, kuri saglabājas.

Siguldas novada Izglītības pārvaldes vadītāja arī atzīmē, ka Sociālais dienests nodrošina skolēnus no mazturīgajām ģimenēm ar brīvpusdienām. Ar 2013.gadu brīvpusdienas no valsts budžeta tiek piešķirtas visiem 1.līdz 2.klašu skolēniem. Tāpat ir pieņemti Siguldas novada Domes saistošie noteikumi, kuri paredz atlaides bērniem, kuri mācās profesionālās ievirzes skolās, piemēram, apgūst vairākas programmas, no ģimenes mācās vairāki bērni un citi kritēriji. Savukārt vasaras nodarbinātības programmai, kas nodrošina darbavietas vasarā Siguldas novada skolēniem, 2013.gada budžetā paredzēti 25 300 lati (2012.gadā strādāja 240 jaunieši vecumā no 13 līdz 18 gadiem) un vasaras nometņu konkursam - 5 000 lati (2012.gadā bija deviņas nometnes).

Komentējot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādāto valsts un pašvaldības atbildības sadalījumu mācību līdzekļu finansēšanā, M.Bruģe informē, ka Siguldas novada Izglītības pārvalde ir apkopojusi ziņas no visām novada izglītības iestādēm - skolām un pirmsskolas izglītības iestādēm (PII). 2013.gada budžetā mācību līdzekļu iegādei paredzēti 25 266 lati. "Tie ir 9,68 lati uz audzēkni un pedagogu PII un 10,26 lati uz vienu skolotāju un skolēnu skolās," skaidro novada Izglītības pārvaldes vadītāja.

Savukārt pēc Latvijas Pašvaldību savienības lūguma apkopoti dati par to, cik liels finansējums jāparedz izglītības iestādēm, ja skolēni un PII audzēkņi piecgadīgie un sešgadīgie jānodrošina arī ar visiem mācību materiāliem, tostarp, kladēm, burtnīcām, rakstāmlietām, zīmuļiem, utt.

"Šādā gadījumā nepieciešami 86 140 lati. Diemžēl ar valsts solīto finansējumu mācību grāmatām šos gadus nekad nav pieticis un vienmēr mācību grāmatas pirktas arī par pašvaldības līdzekļiem. 2012.gadā no valsts dotācijas Siguldas novadā viens skolēns saņēma 3,58 latus grāmatu iegādei. 2013.gadā tiek solīti nepilni septiņi lati. Tas nozīmē, ka pašvaldības finansējums būs jānovirza mācību grāmatu iegādei. Februārī tiks apkopoti dati, cik lieli pašvaldības līdzekļi vēl nepieciešami, lai kopā ar valsts dotāciju nodrošinātu visas mācību grāmatas skolu bibliotēkās," norāda M.Bruģe.

Vērtējot IZM ieceri par mācību līdzekļu finansēšanas sadalījumu, viņa norāda, ka kopumā piekrīt tam, ka jau sen bija nepieciešams sakārtot to, kāda daļa atbildības bezmaksas izglītības nodrošināšanai noteikta valstij, kāda pašvaldībai un, kāda vecākiem, taču nav akceptējama forma, kādā to IZM dara.

"Nav nepieciešams sacelt ažiotāžu masu medijos, akcentējot to, ko nav izdarījušas un daudzviet arī nevar izdarīt pašvaldības, ja no IZM puses nav sakārtots finansējums pašam būtiskākajam - mācību grāmatām. Ja tiks panākts, ka pašvaldībām tiešām būs jāpērk klades un pildspalvas, tad rezultāts būs iepirkums un klades, kuras puse skolēnu nelietos, jo viņiem vecāki atļausies nopirkt kladi tādā krāsā un ar tādu zīmējumu, kādu bērns iecerējis. Tas pats sakāms par iepirkumā iegūtajām lētajām pildspalvām, ko arī puse nelietos," uzskata Siguldas novada Izglītības pārvaldes vadītāja.

Plašsaziņas līdzekļos jau vēstīts, ka IZM ir izstrādājusi valsts un pašvaldības atbildības sadalījumu mācību līdzekļu finansēšanā, kas paredz, ka pašvaldībām būs jānodrošina moderna mūsdienu mācību vide, piemēram, uzskates līdzekļi, didaktiskās spēles, digitālie un elektroniskie izdevumi un resursi, izdales materiāli, mācību tehniskie līdzekļi, iekārtas un aprīkojums, un mācību materiāli. Tādējādi tiks sniegta skaidra atbilde uz sabiedrībā aktuālo jautājumu, kādi mācību līdzekļi nepieciešami valsts izglītības standartu apguvei un kurus no tiem nodrošina valsts, kurus - pašvaldība.

Savukārt, Latvijas Pašvaldību savienība lēš, ka, lai īstenotu IZM iecerēto, pašvaldībām no saviem līdzekļiem būs jānodrošina tie mācību līdzekļi, kas nepieciešami lietošanai mācību iestādēs, un tam papildus būs nepieciešami 6,25 miljoni latu gadā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)