Siguldas novada domes deputāti apstiprina 3.pamatskolas un 2.vidusskolas apvienošanu
Janvāra sākumā Siguldas novada domes deputāti domes sēdē apstiprināja Siguldas 3.pamatskolas un Siguldas 2.vidusskolas apvienošanu, izveidojot jaunu mācību iestādi – Siguldas pilsētas vidusskolu, kas no 2011.gada septembra īstenos visas izglītības programmas, kas tika īstenotas abās reorganizētajās skolās.Jau ziņots, ka kopš novembra beigām Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics, Izglītības un kultūras komitejas vadītāja Līga Sausiņa un Izglītības pārvaldes vadītāja Maija Bruģe 8 diskusijās tikās ar vecāko klašu skolēniem, skolēnu vecākiem, skolu pedagogiem un tehniskajiem darbiniekiem.
Izglītības iestāžu reorganizācija bija nepieciešama, lai atrisinātu vairākas problēmas:
Skolu telpu optimizēšana – Siguldas novadā sarūk skolēnu skaits. Skolēni 2.vidusskolā mācās apvienotajās klasēs, jau vairākus gadus skolēnu trūkuma dēļ nav izdevies izveidot 1.klasi, tādēļ skolas telpas nav pilnīgi noslogotas. Savukārt 3.pamatskolas skolēniem telpu būtiski trūkst - viņi mācās caurstaigājamās klasēs. Bez tam, 3.pamatskolā ir tikai sešas klases – skolēni, kas sākuši mācības šajā skolā, nevarēja pabeigt pamatskolu bez pāriešanas uz citu skolu.
Siguldas Bērnu un jauniešu iniciatīvu centra (BJIC) telpu optimizēšana – centrs līdz šim darbojas vairākās savstarpēji izkliedētās, nepiemērotās, īrētās telpās. Arī jauniešu centram "Mērķis" nepieciešamas plašākas telpas. Izvietojot Bērnu un jauniešu iniciatīvu centru piemērotās pašvaldības telpās, var ietaupīt līdzekļus par telpu īri un komunālajiem maksājumiem.
Mākslu skolas darbam nepieciešamas papildus telpas Jauniešu kamerorķestra un dažādu mākslu studiju mēģinājumiem. Arī Siguldas novada bibliotēkas Bērnu bibliotēkas nodaļai ir nepieciešamas visiem novada skolēniem pieejamākas telpas.
Izglītībai atvēlēto pašvaldības līdzekļu maksimāli efektīva izmantošana.
"Mēs esam gājuši grūtāko ceļu, bet diskusiju un sarunu veidā, esam varējuši atrast labāko risinājumu abām reorganizējamajām skolām, lai gan pašvaldībai sākotnēji piemērotāks šķita cits risinājums. Tomēr notikušajās sarunās izteiktos racionālos ierosinājumus, mēs esam ņēmuši vērā reorganizācijas plānā", norāda Izglītības un kultūras komitejas vadītāja Līga Sausiņa,
Kopumā diskusiju laikā tika apskatīti gandrīz 10 dažādi reorganizācijas varianti. Sākotnēji diskusijas, bija grūtas, balstītas uz emocijām. Tomēr turpmākajās diskusijās arvien vairāk izkristalizējās visu auditoriju aktuālākās vajadzības, kuras apvienojot, tika rasts variants par jaunas izglītības iestādes – Siguldas pilsētas vidusskolas izveidi, kas atradīsies Kronvalda ielā 7. Svarīgi, ka arī turpmāk visi skolēni saglabās savas klases audzinātājas un visi pedagogi varēs turpināt darbu Siguldas pilsētas vidusskolā. Skolēniem būtisks ieguvums ir iespēja iegūt pamata un vidējo izglītību, nemainot izglītības iestādes.
Siguldas pilsētas vidusskolas sākumskolas (1. – 4. klašu) skolēni mācīsies Siguldas Valsts ģimnāzijas korpusā, kurā līdz šim zinības apguva 3. pamatskolas 5. – 6. klašu skolēni. Pirmsskolas skolēnu ērtībām pie Siguldas Valsts ģimnāzijas tiks izbūvēts neliels sporta laukums un sakārtotas mācību telpas. Skolēniem būs pieejama arī ģimnāzijas sporta zāle, aktu zāle, kā arī atbilstoši izremontētā deju kolektīva "Vizbulīte" mēģinājumu telpa.
Kompromiss rasts arī ar krievu valodas plūsmas skolēnu vecākiem – skolēni pie saviem pedagogiem mācības turpinās Siguldas pilsētas vidusskolā līdz pamatizglītības iegūšanai. Krievu plūsmā 1. klašu skolēni gan vairs netiks uzņemti, jo jau līdz šim vairākus gadus skolēnu skaits ir bijis ļoti mazs – klasēs mācās no trīs līdz 10 skolēniem, tāpēc mācības rit apvienotās klasēs.
Pamatskolas un vidusskolas skolēniem liels ieguvums būs par Eiropas fondu līdzekļiem izremontētais dabaszinību kabinets un datorklases Kronvalda ielā 7.
Būtisks ieguvums būs arī tā dēvētās "Tornīšu skolas" turpmākā attīstība – tajā tiks izvietots Bērnu un jauniešu iniciatīvu centrs, Jauniešu interešu centrs "Mērķis" un Novada bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļa. Tiek izvērtēta arī Novada bibliotēkas pārcelšana, tādā veidā atbrīvojot telpas arī bērnudārza "Pīlādzītis" vajadzībām. Līdz ar to skolu tuvumā veidosies interešu izglītības un radošo aktivitāšu centrs, kas būs skolēniem daudz pieejamāks un dos iespējas aktīvāk apmeklēt interešu izglītības pulciņus, kā arī kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku.
"Skolu reorganizācijas plāns tika balstīs uz demokrātiskām diskusijām. Tas netika plānots un pieņemts domē vienpersoniski. Mēs gājām grūtāko ceļu – aicinājām uz sarunām pedagogus, bērnu vecākus un skolēnus, prezentējām viņiem izglītības sistēmas problēmu apjomu, piedāvājām iespējamos risinājumus un kopā tika meklēts, kāds varētu būt optimālais variants, lai celtu izglītības infrastruktūras kvalitāti un optimizētu finanšu ieguldījumus. Uzskatu, ka šādas diskusijas bija nepieciešamas un tās attaisnoja sevi, jo tika pieņemts lēmums, kas apmierina visas iesaistītās auditorijas. Esam ieguvuši vairākas būtiskas lietas: tiks izveidota vidusskola, kurā bērni varēs iegūt pamata un vidējo izglītību, Siguldas centrā tiks izveidots interešu izglītības centrs un bērnu bibliotēka, Mākslu skola iegūs telpas tālākai attīstībai, kā arī racionāli tiks izlietoti iedzīvotāju samaksātie nodokļi," rezumē Siguldas novada domes priekšsēdētājs U. Mitrevics.
Esošais reorganizācijas variants ir ieguvis atbalstu no visām iesaistītajām pusēm un domes deputātu lēmums bija svarīgs, lai varētu savlaicīgi informēt Izglītības ministriju par paredzamo reorganizāciju, kā arī plānotu visas nepieciešamās izmaksas novada pašvaldības 2011.gada budžetā. Ja ministrija sniegs pozitīvu atzinumu plānotajai reorganizācijai, skolu reorganizācija notiks jau šogad, lai septembrī Siguldas pilsētas vidusskola varētu uzsākt jauno mācību gadu. Uz sarakstu