Jūdažu ezerā konstatētas zilaļģes

Piektdien, 4.septembrī, Valsts vides dienesta speciālisti Jūdažu ezerā konstatējuši "ūdens ziedēšanu" jeb toksisko zilaļģu masveida savairošanos.
Kā pilsētas informācijas portālam Sigulda24.lv vēsta Vides, darba un civilās aizsardzības nodaļas vadītājs Aivars Jakobsons, toksiskās zilaļģes ir mikroskopiski vienšūnas augi, kas tiem labvēlīgos apstākļos izraisa šo dabas parādību, kas vasarās novērojama daudzās gan lielās, gan mazās ūdenstilpnēs.
Toksiskās aļģes producē spēcīgus toksīnus, kas var saindēt vai pat nogalināt ūdens iemītniekus. Tāpat nopietni saindēties var arī dzīvnieki un cilvēki, ja šāds ūdens tiek lietots uzturā vai tajā peldas.
Aļģes izdala toksīnu "mikrocistīns–LR", kas ir 200 reižu spēcīgāka inde par ciankāliju. Saindēšanās simptomi cilvēkam ir alerģiskas reakcijas, dermatīti, nieze, organisma vispārējs vājums, muskuļu krampji, gremošanas traucējumi (vemšana, slikta dūša, kuņģa sāpes, caureja).
Valsts vides dienesta un Siguldas novada pašvaldības speciālisti norāda, ka šobrīd Jūdažu ezerā peldēties aizliegts.