Vidējais privāto pensiju plānu ienesīgums pērn bija 2%
Vidējais privāti pensiju plānu ienesīgums 2015.gadā bija 2%, un individuāliem plāniem tas bija robežās no mīnus 1,2% līdz 11,3%. Ievērojamais ASV dolāra vērtības kāpums attiecībā pret eiro palīdzēja atsevišķiem plāniem sasniegt augstāku ienesīgumu, skaidro Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).
Pērn turpinājās straujākais privāto pensiju plānu dalībnieku skaita pieaugums pēdējo piecu gadu laikā, un tika sasniegts jauns vēsturiskais maksimums attiecībā uz dalībnieku veiktajām iemaksām, informē FKTK.
2015.gadā pensiju plānos tika iemaksāti 67,5 miljoni eiro, kas ir par 31% vairāk nekā gadu iepriekš. Dalībnieku iemaksas gada laikā pieauga par 38%, un arī darba devēju iemaksas par 2% pārsniedza iepriekšējā gada līmeni. 2015.gada beigās pensiju plānos uzkrātais kapitāls sasniedza 330,4 miljonus eiro, gada laikā pieaugot par 17,7%.
No pensiju plānu kapitāla gada laikā tika izmaksāti 21,6 miljoni eiro jeb par ceturtdaļu vairāk nekā 2014.gadā, tai skaitā 97% tika izmaksāti saistībā ar plānu dalībnieku pensijas vecuma iestāšanos.
Pagājušā gada beigās 42% no pensiju plānu portfeļa veidoja ieguldījumu fondu apliecības, no kurām 49% fokusējās uz ieguldījumiem akcijās vai to indeksos un 47% - uz ieguldījumiem fiksēta ienākuma instrumentos. Otrs lielākais īpatsvars kopējā portfelī bija ieguldījumiem parāda vērtspapīros un citos vērtspapīros ar fiksētu ienākumu (40%), no kuriem lielākā daļa jeb 72% bija valsts emitētie vai garantētie vērtspapīri. Gada laikā samazinājās fondu apliecību īpatsvars un pieauga prasību uz pieprasījumu īpatsvars, kas liecina par pārvaldnieku centieniem mazināt ieguldījumu vērtības svārstīgumu, savukārt termiņnoguldījumu īpatsvars saglabājās nemainīgi zems, ko noteica zemo procentu likmju vide.
Latvijā veikto ieguldījumu apmērs 2015.gadā pieauga par 20%, gada beigās sasniedzot 127 miljonus eiro jeb 38% no kopējiem ieguldījumiem. Ieguldījumi pārējās Eiropas ekonomiskās zonas valstīs veidoja 59.7% no visiem ieguldījumiem.
Kopējais privāto pensiju plāniem pievienojošos dalībnieku skaits pērn pieauga par 18 900 jeb par 8% un gada beigās sasniedza 255 012, kas ir 25,5% no Latvijas ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.
Privātie pensiju fondi jeb pensiju sistēmas 3.līmenis ir iespēja veidot papildu uzkrājumus nākotnes pensijai - iemaksas brīvprātīgi veic pats cilvēks vai viņa darba devējs, tās tiek ieguldītas kādā no privāto pensiju fondu administrētiem pensiju plāniem. Pensiju 3. līmeņa kapitāls tiek uzkrāts un ieguldīts finanšu tirgos.
Uz sarakstu