TM saņēmusi 21 viedokli par seju aizsedzošu apģērbu nēsāšanas ierobežojumiem
Kā aģentūru LETA informēja TM preses sekretāre Ksenija Vītola, pēc sabiedriskās apspriešanas termiņa beigām astoņas personas atbalsta likumprojektu, norādot, ka sejas aizsegšana neatbilst Latvijas tradīcijām un kultūrai, kā arī vēlas redzēt cilvēkus, ar kuriem komunicē.
13 personas neatbalsta likumprojektu, uzsverot, ka seju aizsedzoša apģērba nēsāšanas ierobežojums ir nepamatots cilvēktiesību aizskārums, tāpat norādot, ka likumprojekta izstrādē nav ievērots samērīguma princips, ka šāds ierobežojums veicina sabiedrības sadalīšanos un musulmaņu sieviešu izolāciju no sabiedrības, tas ir diskriminējošs, neatbilst demokrātijas principiem un radīs daudz problēmu ar tā piemērošanu.
TM saņemti viedokļi no septiņām musulmaņu draudzēm - piecas musulmaņu draudzes norāda, ka likumprojekts neskars viņu tiesības, savukārt divas musulmaņu draudzes šo likumprojektu neatbalsta.
Ministrija izvērtēs sabiedriskās apspriešanas rezultātus un trīs nedēļu laikā sagatavos likumprojektu un tā anotāciju iesniegšanai valsts sekretāru sanāksmē.
LETA jau ziņoja, ka 77% Latvijas iedzīvotāju atbalsta likumprojektu par seju aizsedzoša apģērba nēsāšanas ierobežošanu publiskās vietās, liecina pētījumu kompānijas TNS martā veiktais pētījums. 42% aptaujāto iedzīvotāju norādīja, ka noteikti atbalsta likumprojektu, 35% teica, ka drīzāk to atbalsta.
Savukārt 16% Latvijas iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā neatbalsta TM izstrādāto likumprojektu par seju aizsedzoša apģērba nēsāšanas ierobežošanu publiskās vietās - 11% drīzāk neatbalsta, bet 5% noteikti neatbalsta. 7% iedzīvotāju nav pauduši konkrētu viedokli šajā jautājumā.
TM likumprojekta anotācijā raksta, ka, ņemot vērā demokrātiskās valsts uzbūvi un ekonomiskos faktorus, cilvēku migrācijas tendence nav novēršama un ir daļa no mūsdienu dzīves. Tomēr arī šajos apstākļos būtu saglabājama harmoniska un vienota valsts sabiedrība, kā arī attiecīgajai valstij raksturīgas tradīcijas, kultūra un kopā sadzīvošana. Līdz ar to būtu nepieciešams Latvijā veidot tādu vidi, kas nodrošina cilvēku, kuri iebrauc valstī, integrāciju Latvijas sabiedrībā, kā arī savstarpēju netraucētu saziņu starp sabiedrības locekļiem.
Tiek skaidrots, ka, katrai valstij vēsturiski attīstoties, izveidojas sava kultūrvide, paražas un sabiedrībā pieņemtas uzvedības normas publiskajā telpā. Latvijā ir izteikta kristietības ietekme, kas neparedz sejas aizsegšanu. Persona, kurai seja pilnībā aizsegta ar apģērbu, var tikt uztverta kā tāda, kurai ir ko slēpt, tas ir, var tikt uztverta kā apdraudējums, jo tā slēpj savu identitāti no sabiedrības. Minētais var izraisīt konfliktsituācijas sabiedrībā, veicināt diskrimināciju pret personām, kuras nēsā seju aizsedzošo apģērbu, kā arī radīt spriedzi indivīdu kopējā sadzīvē publiskajā telpā.
Lai nodrošinātu Latvijas kultūrvidei atbilstošas uzvedības normas, kā arī ievērotu specifisko nacionālo kontekstu attiecībā uz sabiedrībā pieņemtajām uzvedības normām, likumprojektā tiek paredzēts ierobežojums attiecībā uz seju aizsedzošu apģērbu nēsāšanu publiskās vietās, skaidro TM.
Līdz ar to likumprojekts paredz noteikt ierobežojumu nēsāt seju aizsedzošo apģērbu publiskās vietās. Šāds ierobežojums attiecās uz jebkura veida seju aizsedzošu apģērbu, piemērām, maskas, balaklavas, ķiveres, lakati un kapuces, kas aizsedz seju, kā arī sieviešu seju aizsedzošs apģērbs. Tomēr ministrijā norāda, ka likumprojekts paredz ieviest ierobežojumu attiecībā uz seju aizsedzošu apģērbu nēsāšanu sabiedriskās vietās, izņemot reliģisko organizāciju dievnamus, lūgšanu telpas, telpas, kurās tiek veikta reliģiskā darbība, kā arī slēgtus privātus pasākumus, kas notiek publiskajā vietā, tāpat ierobežojums neattiecas uz privātpersonai piederošu nekustamo īpašumu, kur īpašnieks nosaka nekustamā īpašuma izmantošanas noteikumus un kārtību.
Uz sarakstu