Šomēnes Siguldas novada pašvaldības policija pastiprinātu uzmanību pievērš suņu reģistrēšanai

Policijas darbinieki saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem veic preventīvus pasākumus, lūdzot suņu saimniekus parādīt maisiņus dzīvnieka ekskrementu savākšanai un aicinot sakopt aiz sava suņa, nenoformējot administratīvā pārkāpuma protokolu un nepiemērojot sodu.
Ministra kabineta noteikumi "Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai" paredz, ka mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam vai turētājam ir pienākums apdzīvotu vietu teritorijā savākt sava mājas dzīvnieka ekskrementus. Tomēr ne vienmēr dzīvnieku turētāji šos noteikumus ievēro. Pašvaldības policija atgādina, ka sods par ekskrementu nesavākšanu ir līdz pat 1400 eiro.
Lai arī pasaulē vērojama prakse, ka suņu ekskrementiem tiek izvietotas speciālas urnas, Latvijā suņu ekskrementi ir kvalificējami kā sadzīves atkritumi un ir utilizējami, izmantojot jebkuras atkritumu urnas. Arī Siguldas novadā dzīvnieku ekskrementi netiek utilizēti atsevišķi, tādēļ ir pieļaujama to izmešana sabiedriskajās atkritumu urnās, pirms tam ievietojot slēgtā maisiņā. Tā to paredz normatīvie akti, jo, kā norāda Pārtikas veterinārais dienests, suņu izkārnījumi ir bīstami veselībai - no tajos esošajiem helmintiem (piemēram, cērmēm, lenteņiem, spalīšiem un to oliņām) var invadēties citi dzīvnieki un arī cilvēki.
Siguldas pilsētvidē ir uzstādītas vairāk nekā 300 atkritumu urnas, vairāk to ir pie ietvēm, labiekārtotajām atpūtas vietām, izglītības un kultūras iestādēm. Tāpat iedzīvotājiem daudzviet ir pieejami lielie atkritumu konteineri. Siguldas novada pašvaldība katru gadu izvieto jaunas vai nomaina vairāk nekā 30 atkritumu urnas. Katru gadu atkritumu urnu skaits tiek palielināts.
Ja iedzīvotājiem ir ierosinājumi par konkrētu vietu, kur atkritumu urnas nepieciešamas, tie aicināti informēt pašvaldības speciālistus, zvanot uz bezmaksas tālruni 80000388 vai sūtot e-pastu uz adresi "dome@sigulda.lv".
Pašvaldības policijas darbinieki atgādina, ka doties pastaigā ar suni ir aizliegts Svētku laukumā, Siguldas pils kompleksa teritorijā, Raiņa parka bērnu pilsētiņā un citos bērnu rotaļu laukumos, kā arī skvēros un valsts vai pašvaldības iestāžu sporta laukumos.
Tāpat Siguldas novada pašvaldības policija atgādina, ka visi Siguldas novada administratīvajā teritorijā esošie suņi ir jāreģistrē. To bez maksas iespējams izdarīt pašvaldības Pakalpojumu centrā. Turpat saimniekiem tiek izsniegts arī dzīvnieka reģistrācijas žetons. Suņus nepieciešams reģistrēt gan uzskaites veikšanai, gan tādēļ, lai gadījumos, kad pašvaldība vai Pašvaldības policija saņem informāciju par klaiņojošu dzīvnieku, pēc dzīvniekam piestiprinātā žetona varētu operatīvi sazināties ar tā saimnieku un izvairīties no dzīvnieka nogādāšanas patversmē, kā to paredz normatīvie akti.
Klaiņojoši dzīvnieki, ja tiem nav piestiprināts reģistrācijas žetons, pēc kura iespējams operatīvi atrast saimnieku, tiek nogādāti Juglas dzīvnieku patversmē "Labās mājas", bet gadījumos, ja reids tiek veikts kopā ar patversmes "Mežavairogi" darbiniekiem, dzīvniekus patversmes darbinieki paši nogādā ZS "Mežavairogi", Ķekavas novadā.
No 2017.gada stāsies spēkā noteikumi, ka visi suņi jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā - dzīvnieks būs jāreģistrē tikai šajā datubāzē. Reģistrāciju varēs veikt arī Siguldas novada pašvaldības Pakalpojumu centrā.
Saskaņā ar Siguldas novada domes saistošajiem noteikumiem par ikgadējo nodevu par suņu turēšanu Siguldas novadā suņu īpašniekiem ir suņu turēšanas nodeva - 4,27 eiro gadā. Suņu turēšanas nodeva par 50% ir samazināta pensionāram par vienu dzīvnieku, par suni, kurš tiek turēts savrupmājā, sterilizēto suņu īpašniekiem kā arī maza izmēra dekoratīvo suņu, kuru skaistu augstums nepārsniedz 35 cm, īpašniekiem.
Pašvaldība aicina ziņot par jebkuriem konstatētiem dzīvnieku turēšanas pārkāpumiem vai klaiņojošiem dzīvniekiem pašvaldības policijai, zvanot pa diennakts mobilo tālruni 26160288 vai rakstot e-pasta vēstuli uz adresi "policija@sigulda.lv".