Pirmajā dienā radona gāzes bezmaksas mērījumiem pieteikti jau 420 mājokļi
Pirmajā dienā Valsts vides dienests (VVD) saņēmis jau 420 mājokļu pieteikumus par iespēju bez maksas izmērīt radona gāzes koncentrāciju, aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina.
No pieteiktajiem mājokļiem 201 bijusi viensēta.
Aktīvāk radona mērījumiem pieteikušās mājsaimniecības no Pierīgas, Valmieras un Jelgavas apkaimes.
Pieteikties bezmaksas mērījumiem var līdz 11.martam. Pēc tam VVD Radiācijas drošības centrs izvērtēs pieteikumus un sazināsies ar mājsaimniecībām par iespējamu dalību projektā. VVD arī vērš uzmanību, ka pieejamo detektoru skaits ir ierobežots - tie tiks piešķirti kopumā 500 mājsaimniecībām.
Šādi radona gāzes mērījumi ir nepieciešami, lai novērtētu situāciju Latvijā un apzinātu teritorijas ar iespējami paaugstinātu radona līmeni. Turklāt Latvijai līdz 2018.gadam ir jāizstrādā radona rīcības plāns, lai sniegtu ieteikumus radona līmeņa kontrolei ēkās un dzeramajā ūdenī, kā arī noteiktu pasākumus radona līmeņa pazemināšanai vietās, kur tas konstatēts paaugstinātā daudzumā.
Latvijai, atšķirībā no citām Eiropas Savienības valstīm, nav reprezentatīvu pētījumu par to, kāds ir radona starojums Latvijā un cik lielā apjomā to saņem iedzīvotāji.
Radons ir gāze, ko cilvēki ieelpo kopā ar gaisu. Šāds gaiss ar radona koncentrāciju ir slikti vēdinātās telpās. Radons pārsvarā koncentrējas ēku pirmajos stāvos un puspagrabos. Radons pieder pie kancerogēnām vielām, un tas var izraisīt plaušu ļaundabīgos audzējus. Radons sāk apstarot epitēlijaudu virsējos slāņus, un tas ar laiku var radīt bojājumus šūnās, šūnu vielmaiņā un pēc kāda laika, ja apstarojums turpinās vairākus gadus, var izraisīt plaušu vēzi. Risks pieaug cilvēkiem, kuri smēķē.
Uz sarakstu