Paplašina Āfrikas cūku mēra riska zonas
Noteikumi paredz, ka ĀCM pirmās riska zonas teritorijā papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem ietilpst Baldones, Bauskas, Iecavas, Ķekavas un Stopiņu novads, Siguldas pilsēta, Siguldas novada Allažu un Siguldas pagasts, kā arī Vecumnieku novada Vecumnieku, Stelpes, Bārbeles un Skaistkalnes pagasts.
Izmaiņas noteikumos arī paredz, ka Ķeguma, Amatas, Mālpils, Salaspils, Ikšķiles, Jaunjelgavas, Neretas, Salas un Viesītes novads, Siguldas novada Mores pagasts, kā arī Vecumnieku novada Valles un Kurmenes pagasts tiek iekļauts ĀCM otrās riska zonas teritorijā. Tāpat šajā riska zonas teritorijā ietilpst viss Ogres novads un Limbažu pilsēta.
Savukārt ĀCM trešās riska zonas teritorijā papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem ietilpst Ainažu un Salacgrīvas pilsēta.
Plašāka informācija, kā arī visu riska zonu karte atrodama Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) mājaslapā.
Kā ziņots, saskaņā ar likumdošanu ir definētas trīs ĀCM riska zonas. Pirmās zonas teritorijā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, tomēr šī buferzona atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.
Par otro zonu definētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.
Savukārt par trešo riska zonu noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.
Noteikumi attiecas uz cūku turētājiem. Pēc Lauksaimniecības datu centra datiem, Latvijā šā gada 1.janvārī bija reģistrētas 1062 novietnes, kurās dzīvnieki tiek turēti gan komerciālos nolūkos, gan pašpatēriņam, kā arī 23 novietnes, kurās ir mežacūkas. Kopējais reģistrētais mājas cūku skaits ir 285 886, bet kopējais reģistrētais mežacūku skaits novietnēs - 904.
Kā ziņots, līdz 29.jūlijam ĀCM konstatēts 667 mežacūkām 58 novadu 182 pagastos un divās pilsētās - Pļaviņās un Rēzeknē, kā arī vienā novietnē Vārkavas pagastā, kur bija 50 mājas cūkas.
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.
Uz sarakstu