Banner 980x90

Nosaka vienotu kārtību iemaksu veikšanai Valsts kasē par atkritumu poligonu darbību

Foto: Pilseta24.lv
Foto: Pilseta24.lv
Valdība otrdien, 29.martā, apstiprināja noteikumu projektu, kas paredz kārtību, kādā līdzekļi tiek ieskaitīti Valsts kasē par atkritumu poligonu darbību vai pēc to slēgšanas un rekultivācijas.

Kontu valsts kasē izveido pašvaldība, kuras teritorijā atrodas sadzīves atkritumu poligons un kurai šī poligona apsaimniekotājs veic iemaksas poligona vai tā daļas slēgšanas un rekultivācijas un slēgta poligona vai tā daļas monitoringa un uzturēšanas izmaksu segšanai. Bīstamo atkritumu poligona gadījumā kontu valsts kasē izveido Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Poligona slēgšanas un rekultivācijas izmaksas aprēķina, balstoties uz aprēķina brīdī pēdējo divu valstī realizēto sadzīves atkritumu poligonu vai to daļu slēgšanas un rekultivācijas darbu izmaksu vidējo apmēru, bet uzturēšanas izmaksas aprēķina, ņemot vērā poligona darbības laikā īstenotu līdzīgu darbību izmaksu novērtējumu. Monitoringa izmaksas aprēķina, par pamatu izmantojot poligona darbības laikā veiktā monitoringa un ar to saistīto izmaksu apmēru gadā.

Poligona apsaimniekotājs saņem uzkrātos līdzekļus pēc tam, kad Valsts vides dienesta reģionālā vides pārvalde ir pieņēmusi lēmumu par poligona vai tā daļas slēgšanu un poligona apsaimniekotājs ir saņēmis tehniskos noteikumus poligona vai tā daļas slēgšanai un rekultivācijai. Gadījumos, kad uzkrātie līdzekļi nav pietiekami nepieciešamo darbību nodrošināšanai, trūkstošie līdzekļi būs jāsedz tai pašvaldībai, kuras teritorijā atrodas konkrētais poligons, tam izmantojot arī dabas resursu nodokļa maksājumus, kas ieskaitīti pašvaldības vides aizsardzības speciālajā budžetā.

Attiecībā uz bīstamo atkritumu poligoniem trūkstošie līdzekļi tiks nodrošināti ministrijai piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.

Savukārt līdzekļus, kas pēc rekultivācijas, monitoringa un uzturēšanas perioda beigām nav izlietoti, pārskaita attiecīgās pašvaldības, kuras teritorijā atrodas konkrētais poligons, vides aizsardzības speciālajā budžetā vai valsts pamatbudžetā.

Līdz ar šo noteikumu projektu poligonu apsaimniekotājiem administratīvais slogs nemainīsies, tomēr tas palielināsies pašvaldībām, tām ir jāizveido konts Valsts kasē un jāuzrauga tajā veiktās iemaksas. Vienlaikus gan tas samazinās risku attiecībā uz finansiālo līdzekļu nepietiekamību posmā pēc poligona vai tā daļas slēgšanas, kad poligona apsaimniekotājam ir pienākums veikt poligona rekultivāciju un nodrošināt monitoringu, uzsver ministrija.

Noteikumi izstrādāti, jo līdz šim nebija vienotas kārtības šādām darbībām un poligonu apsaimniekotāji līdzekļus poligona slēgšanas un rekultivācijas un slēgta poligona monitoringa un uzturēšanas izmaksu segšanai uzkrāja atšķirīgos veidos - savos kontos vai speciāli šim mērķim izveidotos atsevišķos kontos.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)