Nepanāk vienošanos strīdīgajos noteikumos par pārtikas ierobežojumiem skolās
Valdība otrdien, 26.janvārī, vēl neskatīja izmaiņas ražotāju un atsevišķas sabiedrības daļas neapmierinātību izsaukušajos noteikumos, kas paredz ierobežojumus pārtikai izglītības iestādēs, un uzdeva Veselības ministrijai (VM) tuvāko nedēļu laikā panākt vienošanos ar iesaistītajām pusēm.
Sākotnēji Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) uzdeva vienošanos panākt nedēļas laikā, tomēr tālākās diskusijas laikā konkrēts termiņš netika noteikts. "Neviens jums neliedz strādāt. Kaut vai pa naktīm," teica Straujuma, dzirdot ierosinājumu saskaņošanai atvēlēt trīs nedēļas laika.
Sašutis par grozījumu virzību bija zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), kurš norādīja - ja šādā veidā tiks turpināts darbs un noteikumi tiks virzīti tālāk bez saskaņošanas, ēdināšanas sistēma skolās tiks novesta līdz tam, ka bērnus nebūs iespējams pabarot.
Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) gan uzsvēra, ka ar kolēģi ļoti labi saprotas un vēlreiz ieklausīsies ražotāju viedoklī, un saprātīgie priekšlikumi tiks ņemti vērā. "Mēs pieiesim ar saprātu," solīja Belēvičs.
Tam gan nepiekrita Dūkalvs, uzsverot, ka saprašanās ir tikai par to, ka pārtikai skolās jābūt veselīgai, bet viņš iebilst, ka tas tiek panākts ar aizlieguma metodēm. "Uzņēmēji ir gatavi pabarot bērnus veselīgi, bet ne jau ar aizlieguma metodēm," uzsvēra Dūklavs.
"Vakar vakarā stundas laikā sasaucām visu iesaistīto pušu ārkārtas sanāksmi un atkal izdiskutējām galvenos strīdīgos punktus. Šodien VM iesniedza grozījumus, un būtībā vienīgais, kas tur parādās, ir dabīgo krāsvielu atļaušana, bet ar to ir par maz. Grozījumi neietver mūsu prasības ļaut tirgot augstas kvalitātes vietējos produktus, līdz ar to vienošanās nav panākta. Tagad atlikusi nedēļa, sauksim kopā ražotājus, ēdinātājus un atkal mēģināsim rast kopīgu valodu ar VM, taču tas ir ārkārtīgi grūti, ņemot vērā veselības ministra kategoriski noraidošo nostāju," aģentūrai LETA sacīja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) vadītāja Ināra Šure.
Viņa akcentēja, ka ražotāju prasības, kam pretojas VM, paredz atļaut tirgot skolu kafejnīcās un ēdnīcās paaugstinātās kvalitātes produktus, kas ietverti "Zaļās karotītes" zīmolā, bet kuru tirgošana skolās kopš 1.janvāra nav atļauta.
"Gribam reālus noteikumus, kas bāzējas uz "Zaļās karotītes" produktiem un kas ļautu tos tirgot ēdnīcās un kafejnīcās. Ja bērns skrien uz sporta nodarbību, kādēļ viņš nevarētu kafejnīcā nopirkt smalkmaizīti un to apēst ar jogurtu? No burkāna taču viņš nebūs paēdis. Tas ir absurds, ka kafejnīcu un ēdnīcu produkcijai ir dažādi kritēriji," sacīja Šure.
Kā ziņots, LPUF un ZM pārstāvji mēģina panākt, lai tiktu grozīti VM izstrādātie strīdīgie noteikumi par striktajām uztura normām skolās, kas aizliedz izglītības iestādēs ēdinātājiem iepirkt virkni produktu, līdz ar to gan ražotājiem, gan ēdinātājiem radušās problēmas ar izglītības iestāžu apgādi ar produktiem.
Arī Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas (IIEA) pārstāve Ilona Dreimane iepriekš atzina, ka lielākajai daļai skolu ēdinātāju ikdiena pēc VM grozījumu stāšanās spēkā šogad kļuvusi haotiska.
Tikmēr VM iepriekš norādīja, ka strādās pie grozījumiem, lai skolās būtu iespējams iegādāties produktus, kuri satur dabīgos aromatizētājus un dabīgās krāsvielas, kā arī prasībām atbilstošu maizi, tomēr noraida iespēju kopumā atcelt jauno kārtību par uztura normām skolās.
Grozījumu projektā paredzēts precizēt, ka izglītības iestādēs, sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas un ārstniecības iestādēs produktu iepirkumā būs atļauts iegādāties arī tādus produktus, kas satur dabīgos aromatizētājus un dabīgās krāsvielas. Tāpat būs atļauts uzturā iekļaut arī apstrādātus zvejniecības produktus, ievērojot papildu kvalitātes prasības, piemēram, nesatur garšas pastiprinātājus, krāsvielas un tamlīdzīgi.
Tāpat grozījumu projektā paredzēts papildināt izglītības iestādēs un to teritorijā papildus kompleksajai pusdienu un izvēles ēdienkartei atļauto produktu klāstu, atļaujot izplatīt arī piemēram, dehidrētu pienu, sviestu, maizi un džemu ar noteiktām kvalitātes prasībām.
Uz sarakstu