Laulību reģistrēšana nemainīšot demogrāfisko situāciju
Laulību reģistrēšanas rituāls neuzlabos demogrāfisko situāciju, uzskata sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.
Atsaucoties uz senu Amerikas indiāņu tradīciju par rituāla deju, viņš to salīdzina ar laulības slēgšanu, kas arī ir sava veida rituāls. "Pastāv cerība, ka laulības rituāls izmainīs situāciju. Skaidrs, ka tā zināmā mērā ir maģiska domāšana," šodien pētījuma par laulības nereģistrēšanas problemātiku prezentācijā teica Sedlenieks.
Viņš uzsvēra, ka laulības noslēgšana vēl neko nemainīs, jo civilstāvokļa akts maina vien attiecības starp indivīdu un pārējo sabiedrību, taču neizmaina cilvēku rīcību. "Laulība no kopdzīves atšķiras ar rituāla klātbūtni - ir noticis laulības rituāls, un pastāv viedoklis, ka tāpēc, ka būs veikts šis rituāls, kaut kas nopietni mainīsies," sabiedrībā valdošo viedokli atainoja eksperts.
Tāpat nepareiza ir interpretācija, ka laulība veicina to, ka dzimst vairāk bērnu. Tomēr sabiedrībā ir vērojama cieša saikne starp bērnu radīšanu un laulību. Iemesls, kāpēc laulātiem cilvēkiem ir vairāk bērnu, esot tāds, ka cilvēki ar lielāku vēlmi pēc bērniem ir arī ar lielāku vēlmi reģistrēt laulību.
Sociālantropologs gan vērsa uzmanību, ka pētījumā ir izpētīti empīriskie dati, tomēr nav analizēts plašāks sociālekonomiskais konteksts, kurā veidojas laulība un kopdzīve.
Pētījuma mērķis bija apzināt laulības nereģistrēšanas iemeslus, identificēt ar laulības nereģistrēšanu saistītus riskus ikdienas dzīvē un no tiem izrietošos tiesiskā regulējuma problēmjautājumus, novērtēt to izplatības biežumu un ietekmi uz iedzīvotāju dzīves kvalitāti.
Pētījums notika pagājušajā gadā laikā no 17.augusta līdz 17.septembrim.
Uz sarakstu