Banner 980x90

Latvijas e-indekss: uzlabojas Latvijas pašvaldību e-pārvaldes līmenis

Publicitātes foto
Publicitātes foto
Gada laikā par 34% pieauguši pašvaldību rādītāji e-pārvaldes attīstībā, kas mēra piedāvāto digitālo risinājumu klāstu, e-pakalpojumu lietošanu iedzīvotāju vidū, kā arī tehnoloģisko iespēju izmantošanu iekšējā darba organizēšanā, liecina "Latvijas e-indeksa" mērījums, kas aptver visas 119 pašvaldības.

E-pārvaldes attīstībai ir straujākais kāpums, salīdzinot ar pārējiem "Latvijas e-indeksa" faktoriem – e-vides infrastruktūras attīstību, interneta resursu popularitāti un cilvēku prasmēm, informācijas sistēmu un datu drošību. Ja 2014. gadā e-pārvaldes rādītājos pašvaldības saņēma vidēji 7,79 no maksimāli iegūstamiem 30 punktiem, pērn šie rādītāji sasniedza 10,44. Augstākos rezultātus uzrādīja republikas nozīmes pilsētas, kam sekoja lielie novadi un mazie novadi.

"2015. gadā publiskās pārvaldes e-pakalpojumu lietošanā Latvija apsteidza ES vidējos rādītājus. Līdz ar to, ka pašvaldību iekšējo procesu vadība kļūst digitālāka, tiek veicinātā ne tikai iedzīvotāju līdzdalība un sazina, bet tas uzlabo arī pašvaldību darbības efektivitāti un produktivitāti. Tas apliecina, ka pašvaldības kļūst tehnoloģijām atvērtākas un iedzīvotājiem draudzīgākas. Tehnoloģiju attīstība notiek nepārtraukti, tāpēc digitālās vides pilnveidošanai jānotiek pastāvīgi," skaidro Latvijas pašvaldību e-indeksa darba grupas vadītājs – Lattelecom komercdirektors Gusts Muzikants.

Centrālajā administrācijā pilnībā elektroniski ienākošo un izejošo korespondenci organizē katrā piektajā domē, savukārt katrā desmitajā – personālvadības dokumentāciju un iekšējos rīkojumus. Par 12% pieaudzis arī to pašvaldību skaits, kas ieviesušas dokumentu vadības sistēmu, tādējādi samazinot izmaksas, ekonomējot laiku dokumentu apstrādes procesiem un paaugstinot efektivitāti.

Lielākais pašvaldības mājaslapā pieejamo ar tās sniegtajiem pakalpojumiem saistīto veidlapu sagatavju, kas atvieglo un paātrina saziņu ar pašvaldību, skaits ir Jūrmalas pilsētas (155 veidlapas), Salaspils (130), Rēzeknes (99), Babītes (95) novadu un Liepājas pilsētas (95) domēm. Savukārt vairs tikai 5 pašvaldības mājaslapā nav izvietojušas nevienu veidlapu sagatavi, salīdzinot, iepriekš tādas bija 14.

Arvien biežāk iedzīvotāji izvēlas deklarēt dzīvesvietu elektroniski – šis rādītājs ir pieaudzis par 10%. Atsevišķās pašvaldībās, īpaši lielajos un mazajos novados ir sevišķi liels iedzīvotāju īpatsvars, kas izvēlas šo e-pakalpojumu – Aizputes, Ērgļu, Raunas un Neretas novadā.

E-pārvaldes attīstība noteikta, ņemot vērā gan pašvaldības piedāvāto digitālo risinājumu klāstu (pašvaldības pakalpojumu piedāvātais digitalizācijas līmenis, veidlapu sagatavju un pakalpojumu apraksti pašvaldības mājaslapā), gan e-pakalpojumu lietošanu iedzīvotāju vidū (dzīves vietas deklarēšana, nekustamā īpašuma nodokļu rēķinu piestādīšana), kā arī tehnoloģisko iespēju izmantošanu pašvaldības darba organizēšanā (dokumentu vadības sistēma un tās pielietojums, iekšējā dokumentu vadība u.c.).

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)