Latvijas Banka gatavojas ātro maksājumu servisa ieviešanai ar 2017.gadu
Ziņai pievienotas pēdējās trīs rindkopas
Latvijas Banka gatavojas ātro maksājumu servisa ieviešanai ar 2017.gadu.
Pašlaik Latvijas Banka organizē un uztur maksājumu sistēmu infrastruktūru Latvijā, tostarp divas pilnībā automatizētas maksājumu sistēmas, ar kuru palīdzību tiek nodrošināti starpbanku norēķini eiro. Pirmā ir "TARGET2-Latvija" starpbanku eiro maksājumu sistēma, kas ietilpst visas Eiropas mēroga starpbanku sistēmā TARGET2.
Savukārt otra ir Latvijas Bankas elektroniskā klīringa sistēma (EKS sistēma) - neto norēķinu sistēma, kas tiek izmantota neliela apjoma maksājumiem. EKS sāka darbu 1998.gada novembrī un kopš tā laika piedzīvojusi vairākus būtiskus uzlabojumus, piemēram, pērn tika ieviests nakts cikls. Nākamais loģiskais solis EKS un tās nodrošinātās komercbanku maksājumu infrastruktūras attīstībā ir ātro maksājumu ieviešana no 2017.gada, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Bankā.
Centrālajā bankā skaidroja, ka ātro maksājumu ieviešana starpbanku norēķinos ir globāla tendence, dažas valstis tādus jau ieviesušas, un paredzams, ka ātrie maksājumi tuvākajā nākotnē kļūs pieejami arī eirozonā. Latvijā līdz ar Latvijas Bankas iniciatīvu un plānotajiem EKS infrastruktūras uzlabojumiem komercbankām būs iespēja šādu modernu norēķinu veidu piedāvāt saviem klientiem 2017.gadā. Tādējādi Latvijas Banka turpina nodrošināt drošu, efektīvu un mūsdienu prasībām atbilstošu starpbanku maksājumu infrastruktūru, veicināt Latvijas maksājumu tirgus integrāciju Eiropas maksājumu telpā, kā arī atbalstīt inovatīvo maksājumu instrumentu attīstību Latvijā.
Paredzams, ka EKS uzlabojumi ļaus Latvijas komercbankām piedāvāt tādus ātro maksājumu pakalpojumus, kuros līdzekļu pārskaitīšana starp diviem kontiem tiek nodrošināta dažu sekunžu laikā, piemēram, izmantojot ērtus mobilos maksājumus, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankā. Konkrētu, saviem klientiem ērtu produktu izstrāde (mobilās vai internetbankas papildināšana ar ērtu ātrā maksājuma funkcionalitāti vai/un ātro maksājumu lietotne; citi pievienotās vērtības pakalpojumi, piemēram, bezkontakta maksājumi) būs pašu komercbanku ziņā, savukārt Latvijas Banka kopdarbā ar komercbanku ekspertiem nodrošinās nepieciešamo infrastruktūru, kas nākotnē būs savietojama ar iecerēto Eiropas vienoto ātro maksājumu risinājumu ("EBA Clearing").
Latvijas Bankā norādīja, ka tās piedāvātā infrastruktūras risinājuma priekšrocības ir Baltijas mēroga tvērums, vienoti standarti un sasniedzamība visā eirozonā, zemas risinājuma izmaksas, operatīvs vietējais atbalsts Latvijas pakalpojumu sniedzējiem. Latvijas Bankas piedāvātā infrastruktūra ietvers arī klientu konta numuru un mobilo tālruņu numuru saišu datubāzi ērtu mobilo maksājumu veikšanai, izmantojot tikai saņēmēja mobilā tālruņa numuru.
Pašlaik izveidotas darba grupas, kurās Latvijas Bankas un komercbanku eksperti risinās tehniskus un organizatoriskus EKS sistēmas ātro maksājumu servisa ieviešanas jautājumus. Plānots, ka komercbanku produktu izstrāde sāksies 2016.gada otrajā pusē, bet 2017.gada pavasarī sistēma būs gatava iedarbināšanai klientu - iedzīvotāju un uzņēmēju - līmenī.
Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāve Baiba Melnace aģentūrai LETA atzina, ka kopumā asociācija atbalsta šādu Latvijas Bankas maksājumu sistēmas tālāku attīstību, kas pilda mūsdienu sabiedrības vajadzību veikt maksājumus pēc iespējas īsākā laikā un vienlaikus nodrošināt vispārēju sasniedzamību Eiropas Savienības robežās.
Viņa atzīmēja, ka Latvijas Bankas projekts vēl ir sākotnējā stadijā un bankas katra individuāli vērtē iespējas un nepieciešamību pievienoties šai sistēmai.
Tomēr kopumā Latvijas banku darbības stratēģija ir nodrošināt klientiem maksimāli augsta līmeņa, ērtus un modernus finanšu pakalpojumus, atzīmēja Komercbanku asociācijas pārstāve.
Uz sarakstu