Kā veikt pareizā ledusskapja izvēli?
Ikvienam pircējam vajadzētu uzdot sev dažādus jautājumu, pirms tiek pieņemts lēmums par to, kādu preci iegādāties. Bieži vien dodamies uz veikalu un iegādājamies preces, ko nemaz nebijām plānojuši un kas mums nebūt nav nepieciešamas. Tomēr tā pārsvarā notiek tikai ar sīkiem pirkumiem – protams, lielākus pirkumus rūpīgi izsveram pirms tam – kā, piemēram, ledusskapja iegādi.
Svarīgākie jautājumi izvēloties jaunu ledusskapi:
* Cik daudz vietas attiecīgajā telpā ir iespējams atvēlēt ledusskapim?
* Kāda ir nepieciešamā ietilpība ledusskapja tilpnē un saldētavā?
* Kādas papildus funkcijas ir praktiski nepieciešamas?
* Kāds enerģijas patēriņš ir pieņemams?
* Kāda dizaina/tipa ledusskapis būtu piemērotākais?
* Un citas nianses, kas var ietekmēt izvēli.
Ledusskapja dizains un kopskats ir pirmais jautājums, kam nepieciešams pievērst uzmanību, veicot šādas sadzīves tehnikas iegādi. Jāņem vērā, ka ledusskapja dizains ir tiešā veidā saistīts ar tā funkcionalitāti, lietošanas ērtību, novietošanas iespējām virtuvē un elektroenerģijas patēriņu.
Vizuāli apskatot dažādus ledusskapju modeļus iespējams gūt diezgan labu priekšstatu par to, cik funkcionāls ir katrs no tiem. Un tikpat svarīgi ir pievērst uzmanību tam, kādas no piedāvātajām funkcijām jums tik tiešām ir nepieciešamas ikdienā. Tas ļaus ietaupīt nedaudz naudas līdzekļus ledusskapi pērkot. Atkarībā no tā, cik bieži izmantojam ledusskapja tilpni un saldētavu, kā arī ņemot vērā nepieciešamo ietilpību, jāizvēlas atbilstoša dizaina un lieluma iekārta. Lielākoties pircēju vidū iecienītākie arvien ir klasiskā dizaina ledusskapji ar atsevišķu saldētavu virs vai zem ledusskapja tilpnes, kā arī ledusskapji, ar saldētavu aiz kopējām durvīm.
Novietošanas iespējas virtuvē ir praktiski būtiskākais izvēles kritērijs – ja izvēlēsimies tik lielu ledusskapi, ka virtuvē novietots tas nekur nebūs ērts un parocīgs, šāda ierīce ikdienā vairāk traucēs, nekā palīdzēs. Tāpēc svarīgi pievērst uzmanību ledusskapja kopējam izmēram. Der ievērot arī to, ka saistītā ar enerģijas patēriņa samazināšanu, ieteicams ledusskapi novietot iespējami tālāk no sildierīcēm un citiem dažādām iekārtām, kas izdala siltumu.
Atkarībā no ledusskapja izmēra un funkcionalitātes, tā elektroenerģijas patēriņš var būtiski mainīties. Dažādas ierīces tiek iedalītas enerģijas efektivitātes grupās: A; B; C; D; E; F; G. "A" nozīmē zemu, bet "G" augstu elektroenerģijas patēriņu. Vismazāk elektroenerģijas patērēs "A+++" klases ledusskapji.
Salīdzinot divus dažādu modeļu ledusskapjus, jāņem vērā arī iekārtas tilpums, jo A klases ledusskapis ar lielāku tilpumu patērēs vairāk elektrību, nekā tās pašas klases iekārta ar mazāku tilpumu. Lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu un ietaupītu nepārmaksājot par nelietderīgi patērētu enerģiju ir svarīgi ikdienā pievērst uzmanību jautājumiem, kas ir saistīti ar enerģijas patēriņa optimizēšanu. Jāseko tam, kā uzturēt optimālu temperatūru gan saldētavā (-18 C), gan ledusskapja tilpnē (5 C). Pat viena grāda nobīde par aptuveni 10% palielinās elektroenerģijas patēriņu. Ja vien tas iespējams, novietojiet ledusskapi vai saldētavu vietā, kas labi vēdinās un ir iespējami vēsāka. Tāpat, nevajadzētu ledusskapi pārāk "piespiest" pie sienas, drīzāk novieto to tā, lai gaiss tā aizmugurē var labi cirkulēt. Nav ieteicams arī lieki virināt ledusskapi un vienmēr jāatceras pilnībā aizvērt ledusskapja durvis.
Lai nodrošinātu ledusskapja vai saldētavas pilnvērtīgu darbību ilgtermiņā, ir svarīgi veikt regulāru tehnikas kopšanu un tīrīšanu. Tāpat, ikdienā ieteicams ņemt vērā vienkāršus lietošanas nosacījumus, kas garantē, ka attiecīgai tehnikai netiek nodarīts kaitējumus vai radīta papildus slodze.
Tieši pareiza sadzīves tehnikas kopšana lielā mērā ietekmē tās tehnisko stāvokli, kas nozīmē, ka šo darbu veicot regulāri, ir iespējams parūpēties par tehnikas ilgāku darba mūžu. Pareiza un regulāra kopšana ietekmē arī ledusskapja un saldētavas higiēnas stāvokli un elektroenerģijas patēriņu. Lai ledusskapis vai saldētava kalpotu ilgāk, pirms tā atkausēšanas un tīrīšanas darba uzsākšanas ledusskapis vai saldētava, noteikti, ir jāatvieno no strāvas padeves avota. Vismaz reizi pusgadā, ja saldētavas iekšpusē veidojas ledus kārta, to vajadzētu atkausēt dabīgā veidā. Ja ledusskapī ir iebūvēta "No Frost" funkcija, tad atkausēšana nav jāveic, jo tas saldē ar auksto gaisu un ledus kārta neveidojas.
Ledusskapi un saldētavu arī pirms tīrīšanas nepieciešams atkausēt. Ledus kārtu nevajadzētu censties nokasīt ar nazi vai kādu citu asu priekšmetu. Atkausēšanu ieteicams veikt istabas temperatūrā, dabīgā veidā. Durvīs var ielikt kādu dvieli, lai tās nevērtos ciet, savukārt iekārtas apakšā novietot trauku, kur notecēt liekajam šķidrumam. Protams, ar bļodu vien nepietiks, jo ledus kusīs arī zem tās un gar sienām, tāpēc ik pa brīdim ir jāsaslauka liekais ūdens.
Pēc atkausēšanas paša ledusskapja tīrīšanai nebūtu labi izmantot abrazīva materiāla sūkli, jo tas sabojās iekārtu. Jāizvairās arī no nepiemērotiem ķīmiskiem līdzekļiem. Savukārt, lai atbrīvotos no traipiem un nepatīkamiem aromātiem, kas veidojušies tehnikas izmantošanas laikā, tīrīšanu ieteicams veikt ar vienkāršu trauku mazgājamo līdzekli vai sodas šķīdumu.
Raksts tapis sadarbībā ar "Latvijas Avīzi".