Banner 980x90

Jūrmalas atkritumu apsaimniekotājs pārmet pašvaldībai neizdarību; pašvaldība to dēvē par šantāžu

Jūrmalas domes bezdarbības dēļ pašvaldības atkritumu apsaimniekotājs SIA "Eco Baltia Vide" esot spiests ciest zaudējumus, jo domes pārstāvji neesot rīkojušies saskaņā ar līgumu, neveicinot atkritumu šķirošanu un to apjoma samazināšanos pilsētā, aģentūru LETA informēja "Eco Baltia Vide" pārstāve Jana Kralliša. Jūrmalas dome savukārt apsaimniekotāja teikto noliedz.

Kralliša aģentūru LETA informēja, ka Jūrmalas pilsētas atkritumu apsaimniekotājs - personu apvienības SIA "Jūrmalas ATU" un SIA "EKO Rīga" saistību pārņēmējs SIA "Eco Baltia vide" - lauž līgumu ar Jūrmalas domi tā nesamērīguma dēļ un šodien iesniedza prasību Administratīvajā rajona tiesā, lai piedzītu no Jūrmalas domes zaudējumus, kas uzņēmumam rodas pašvaldības neizdarības dēļ, poligonā noglabājamo atkritumu apjoma samazināšanā. Par attiecīgo situāciju informācija nosūtīta arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

Kralliša skaidroja, ka atkritumu apsaimniekošanas līguma izpilde Jūrmalas pilsētā par tarifiem, kādi tie ir šobrīd, kļuvusi par nesamērīgi lielu slogu apsaimniekotājam, līdz ar to faktiski neiespējama. Kopš līguma slēgšanas 2011.gadā esot mainījušies ne vien faktiskie apstākļi - pieaugošais cenu kāpumus par atkritumu tonnas noglabāšanu poligonā -, bet arī tiesiskie apstākļi. Jūrmalas dome neesot pildījusi ne valsts, ne Piejūras reģiona atkritumu apsaimniekošanas plānos minētos pasākumus, lai samazinātu poligonos noglabājamo atkritumu apjomu, līdz ar to audzis gan atkritumu apjoms, gan apsaimniekošanas izmaksas, sasniedzot līgumā noteikto summu ātrāk, nekā tas bija paredzēts - 2016.gadā.

"Eco Baltia vides" pārstāvji arī uzsver, ka uzņēmums esot atkārtoti brīdinājis pašvaldības pārstāvjus, ka jau janvāra vidū tiks sasniegta Jūrmalas pilsētas atkritumu apsaimniekošanas iepirkuma dokumentācijā paredzētā līgumcena - 3,55 miljoni eiro - un steidzami jāmeklē jauni risinājumi, lai sakārtotu atkritumu saimniecību Jūrmalā. Tomēr pašvaldība neesot reaģējusi un uzskatījusi par vajadzīgu pat tikties ar apsaimniekotāju.

Līdz ar to - līdz ar līgumā noteiktās summas sasniegšanu - "Eco Baltia vide" būs spiesta pārtraukt pakalpojuma sniegšanu un pēc desmit dienām novāks visus pilsētā izvietotos atkritumu konteinerus, informēja Kralliša.

Jūrmalas pašvaldībā aģentūru LETA informēja, ka Iepirkuma procedūras rezultātā pašvaldība 2011.gada 3.oktobrī noslēgusi līgumu ar SIA "Eko Rīga" un SIA "Jūrmalas ATU", kas pašlaik ir SIA "Eco Baltia vide", par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Jūrmalas pilsētā uz pieciem gadiem.

Saskaņā ar līgumu komersantam esot tiesības vienpusēji atkāpties no līguma, sešus mēnešus iepriekš informējot pašvaldību, taču šāda informācija no apsaimniekotāja Jūrmalas pašvaldībā neesot saņemta.

"Tā ir uz nepatiesiem faktiem balstīta publiska šantāža - grūti to citādāk nosaukt, jo izklāstītie fakti ir melu un puspatiesību pilni. Līgumā iekļauti precīzi ikgadējie tarifi, ko iepirkumā piedāvājis pats uzņēmējs," atkritumu apsaimniekotāja teikto komentē Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis (ZZS).

Truksnis skaidro, ka uzņēmums ieguva līguma slēgšanas tiesības, pamatojoties uz zemāko piedāvāto vienību vidējo cenu piecos gados par vienu kubikmetru sadzīves atkritumu - tā esot uzņēmēja atbildība, ar kādu rūpību un risku izvērtēšanu šie aprēķini tika sagatavoti. Atkritumu apsaimniekotājs līguma darbības pirmajos divos gados jūrmalniekiem esot piedāvājis augstāku tarifu, nekā tas paredzēts 2015.gadā. Pašvaldība nedrīkst un netaisās pārkāpt Iepirkumu likumu un mainīt cenas tikai tāpēc, ka uzņēmējs, iespējams, vēlējies par katru cenu ienākt Jūrmalas atkritumu apsaimniekošanas tirgū, uzsver Truksnis.

Vienīgais, ko pašvaldība var mainīt, ir cenu izlīdzināšana par dabas resursa nodokļa un atkritumu apglabāšanas izmaksu pieaugumu, bet uzņēmējs pašvaldībā ar šādu priekšlikumu par 2015.gadu pat nav vērsies, skaidrots pašvaldībā. Līdz ar to Jūrmalas pašvaldības pārstāvji uzskata, ka sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifs Jūrmalas pilsētā šajā gadā ir 2,42 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, un līgums ir spēkā, un tas "Eco Baltia vide" ir jāpilda.

Šo jautājumu Jūrmala kā Lielo pilsētu asociācijas un Latvijas Pašvaldību savienības biedre rosinās skatīt arī tuvākajās asociācijas un savienības sēdēs, lai diskutētu par citu pašvaldību pieredzi un konkrētā atkritumu apsaimniekotāja darbības principu ētiskumu, kas var radīt riskus iedzīvotājiem un pilsētsaimniecībai kopumā, uzsver domes priekšsēdētājs.

"Eco Baltia vides" pārstāvji tomēr uzsver, ka pašvaldībā jau vairākkārtīgi vērsušies ar brīdinājumiem un joprojām ir gatavi pārrunām. "Tomēr, ja kompromiss netiks panākts, būsim spiesti lauzt līgumu. Mēs neesam domei uzstādījuši ultimātus, vien brīdinājām, ka būs jālauž līgums, ja situācijas risinājums netiks rasts. Jau savā iepriekšējā vēstulē Jūrmalas domei esam brīdinājuši, ka būsim spiesti novākt arī savus atkritumu konteinerus pilsētā un atkal aicinājām pašvaldības deputātus uz sarunām," uzsver "Eco Baltia vides" izpilddirektors Ingus Vilks.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)