Jaunie kartupeļi piecās dažādās receptēs
Jaunos kartupeļus ar milzīgu baudu var ēst vienkārši tāpat – vārītus ar miziņu, pieliekot mazliet sviesta un apkaisot ar svaigām dillēm. Kad tas apnīk, mēs jaunajos kartupeļos iepildām sviestu, ķimenes un sieru, ietinam folijā, cepam krāsnī un baudām tos ceptus. Taču tas nebūt nav viss, ko var iesākt ar jaunajiem kartupeļiem. Galu galā, ja cilvēks vidēji gada laikā apēd ap 33kg kartupeļu, ir vērts paeksperimentēt ar dažādām receptēm, lai iepazītu šī ēdiena jaunas garšas nianses.
Īstais laiks ēšanai!
Kartupeļu dzimtene ir Dienvidamerika – Peru, un to ēšanas tradīcijas ir vismaz 10 000 gadu senas. Eiropā kartupeļus ieveduši spāņu jūras braucēji un šobrīd kartupeļi ir pasaulē biežāk lietoto pārtikas produktu četriniekā. Nevar noliegt, ka gardākie kartupeļi ir vasarā, kad tie vēl veidojas un aug zem leknajiem un ziedošajiem lakstiem. Tieši šajā laikā kartupeļi ir bagātīgs vitamīnu un minerālvielu avots. Turklāt vērtīgāk tos ēst ar visu mizu, kas tāpat kā mīkstums apveltīta noderīgām vielām, piemēram, C, B un P grupas vitamīniem, kāliju, cinku un dzelzi. Ilgi uzglabātos, vai gaismā pastāvējušos kartupeļos veidojas toksiskas vielas, kas lielā koncentrācijā iespaido cilvēka nervu sistēmu, radot nogurumu un vājumu. Tādēļ pati daba mudina ēst kartupeļus tad, kad tie ir jauni, nevis ziemas beigās, kad tie ir mīksti un ļengani.
Dažas nianses, ko ir vērts zināt
Šķietami tik vienkāršajam kartupelim arī ir savi noslēpumi un raksturs. Pat vienkārši saberot tos katliņā un vārot, ir vērts zināt, ka klāt pievienota viena vai divas karotes svaigu kāpostu vai gurķu sulas, neļaus apaļajiem bumbuļiem pārvārīties un izšķīst. Lai kartupeļiem piešķirtu papildus smaržas nianses, kamēr tie vārās, ūdenim var pievienot zaļumus (pētersīļus, dilles, baziliku, rozmarīnu), ķiploka daiviņu vai nelielu sīpolu.
Kartupeļus tradicionāli mēs ēdam kā papildinājumu gaļai vai zivīm, bet jaunie kartupeļi ir tik gardi, ka tos var izvēlēties kā pamatēdienu klāt pievienojot zaļumus, sieru, krējumu, sviestu un sēnes. Ja gribi pagatavot vienkāršu un piemērotu mērci pie kartupeļiem, sasmalcini ķiploku, smalki sagriez piparmētras, pievieno nedaudz sinepes, olīveļļu, jogurtu, vai krējumu un mazliet citrona sulas.
Krāsnī cepti kartupeļi ar cukini, puķkāpostiem un sieru
500gr mazu kartupeļu
500gr cukini
500gr puķkāpostu
1 olas dzeltenumu
1 ēdamkarote sinepju
Smalki sakapāti zaļumu pēc garšas
150ml olīveļļu
1 ēdamkarote vīna etiķi
50gr sviesta
Sāls, melnie pipari
Siers pēc izvēles
Olas dzeltenumam pievienot sinepes, sāli un zaļumus un kuļ ar dakšiņu, lēnām lejot klāt olīveļļu un etiķi, līdz iegūta majonēzes konsistence. Cepeškrāsni sasilda līdz 200 grādu temperatūrai. Kartupeļus un cukini sagriež apaļās šķēlītēs, puķkāpostu vienmērīgi sadala gabaliņos. Pamīšus sakārto dārzeņus ar sviestu ieziestā karstumizturīgā cepam traukā. Pārkaisa ar sāli un pipariem, pāri lejot sagatavoto mērci. Liek krāsnī uz 30 – 40 minūtēm. Tikmēr sarīvē sieru un kad kartupeļi gandrīz gatavi, ar to pārkaisa dārzeņus. Atstāj krāsnī vēl uz minūtēm un izņemot pārber ar zaļumiem.
Krāsnī cepti kartupeļi ar gailenēm
8 lieli kartupeļi
3 ēdamkarotes olīveļļas (vai 50gr sviesta)
Sāls, pipari
200gr gailenes
1 neliels sīpols
Dilles, pētersīļi
1 ēdamkarote krējuma (skābā vai saldā)
2 ēdamkarotes rīvēta siera
Kartupeļus rūpīgi nomazgā, ierīvē ar olīveļļu vai sviestu, ietin folijā un liek krāsnī vai cep uz grila līdz tie kļūst mīksti. Nenoņemot foliju, iegriež kartupelī platu krustu un paver to vaļā, vidū izveidojot nelielu padziļinājumu pildījumam. Kamēr kartupeļi cepas, smalki sagriež gailenes un zaļumus. Sīki sakapā sīpolu un apcep uz pannas uzkarsētā olīveļļā vai sviestā. Pievieno sēnes un zaļumus un pēc 5 minūtēm pieliek krējumu, sāli un piparus. īsi pirms sēnes gatavas, pārkaisa ar sieru un vēl dažas minūtes pannu patur uz uguns. Sēnes liek sašķeltajos kartupeļos un uz 5 – 10 minūtēm ievieto atpakaļ krāsnī vai pakarsē uz grila.
Kartupeļu pirē (Puré – no franču valodas - biezenis)
1 kg miltainu kartupeļu
Rupja maluma sāls
1 glāze krējuma (vēlams saldā)
1 tējkarote smalki sarīvētu citrona miziņu
2 ēdemakarotes izkausēta sviesta
Baltie pipari
Novārīt kartupeļus, izkausēt sviestu un uzsildīt krējumu uz nelielas uguns pastāvīgi maisot. Kad kartupeļi nolieti, saber tos bļodā un samīca. Pēc tam kartupeļu masu sāk kult ar dakšu, vai īpašu maisītāju, pievienojot citrona miziņas, sviestu un nelielās porcijās – krējumu. Lai pirē izdotos īpaši maigs un gaisīgs, tam var pievienot 2 svaigu olu dzeltenumus. Pirē var pasniegt ar sviestu un smalki sakapātiem zaļumiem.
Kartupeļu-skābeņu (vai spinātu) salāti
4 kartupeļi
1 sīpols
Buntīte skābeņu, vai spinātu
Pētersīļi, dilles, kinza (pēc garšas)
2 mazsālīti gurķi
4 cieti vārītas paipalu olas
1 tējkarote sinepju
1 ēdamkarote olīveļļas
Sāls un pipari
Novāra kartupeļus ar visu mizu. Atdzesē un sagriež daiviņās. Sīpolu sašķēlē plānos aplīšos un pieliek kartupeļiem. Sinepes samaisa ar olīveļļu, pievieno sāli un piparus. Aplej ar to sīpolus un kartupeļus. Tikmēr sagriež skābenes, zaļumus un gurķus un pievieno salātiem, apmaisot. Pirms pasniegšanas vienmērīgi mazliet apsmidzināt ar olīveļļu. Ja izvēlies skābeņu vietā spinātus, olīveļļai var klāt pievienot nedaudz citronu sulas.
Siltie mazu dārzenīšu salāti
30 čerī tomāti
2 šalotes sīpoli (sarkanie), ja izdodas atrast, - var vairākus maziņus
Pēc iespējas mazi cukinī, lai to daudzums vienmērīgi atbilstu 30 čerī tomātiem
Pēc iespējas mazi pipari, lai to daudzums vienmērīgi atbilstu 30 čerī tomātiem
Pēc iespējas mazi burkāni, lai to daudzums vienmērīgi atbilstu 30 čerī tomātiem
30 mazi kartupeļi
2 nelieli cigoriņa kāti
1 citrons
2 tējkarotes brūnā cukura
3 daiviņas ķiploka
½ tējkarote maltas paprikas
½ tējkarote melno piparu
Kinza, vai citi zaļumi pēc garšas
Ekstra virgine olīveļļa
Rupja maluma sāls
Šalotes sīpolus ar visu mizu liek verdošā ūdenī un vīra aptuveni trīs minūtes. Sīpolus notecina sietā un aplej ar aukstu ūdenī un notīra miziņu. Ja sīpoli ir lieli, sagriež plānos aplīšos. Mazus sīpolus var atstāt kā savdabīgu salātu sastāvdaļu. Burkānus un kartupeļus novāra līdz to gatavībai. Pipariem jāizņem sēklas, bet cigoriņa kātus sadala lapiņās. Ja neizdodas atrast maza izmēra dārzeņus, tos sagriež kubiņos. Cukini, piparus un šalotes sīpolus izkārto palielā cepamā traukā. Apslacī ar olīveļļu un 10 minūtes cept 200 grādu temperatūrā. Pēc tam pievieno cigoriņus, čerī tomātus, burkānus un kartupeļus. No jauna apslacī ar olīveļļu, iekratot to dārzeņos un liek cepeškrāsnī uz nākamām10 minūtēm. Ņemot ārā, pārklāj trauku ar foliju. Tikmēr sasmalcina ķiplokus. Citronam noņem miziņu un izspiež sulu. Sulu samaisa ar brūno cukuru, pievieno ķiplokus, sāli, malto papriku un piparus. Maisot klāt liek piecas ēdamkarotes olīveļļas. Salātus liek uz siltiem šķīvjiem, pārkaisot ar izvēlētajiem zaļumiem un aplej ar mērci.
Raksts tapis sadarbībā ar "Espati.lv".