Banner 980x90

EK: Pērn atklāto bīstamo preču saraksta augšgalā ir rotaļlietas un apģērbs

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Pagājušajā gadā visā Eiropas Savienībā (ES) saņemti brīdinājumi par vairāk nekā 2000 bīstamo preču, turklāt liela problēma ir to preču pieaugošais īpatsvars, kuras iegādātas internetā no valstīm ārpus ES.

Kā liecina Eiropas Komisija (EK) publiskotie jaunākie dati par 2015.gadu, bīstamo preču saraksta augšgalā ierindojas rotaļlietas un apģērbs.

Kā norādīja ES komisāre tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības jautājumos Vera Jourova, ieviestā ātrās brīdināšanas sistēma palīdzējusi koordinēt patērētāju tiesību aizsardzības iestāžu ātru rīcību nolūkā izņemt bīstamas preces no tirgus visā Eiropā, liecina EK paziņojums.

"Mūsu priekšā ir divi izaicinājumi - tiešsaistes tirdzniecība, kuras rezultātā preces ar pasta starpniecību tieši nonāk pie patērētājiem, un ievērojamā Ķīnas preču klātbūtne, uz ko norāda ātrās brīdināšanas sistēma," viņa sacīja, norādot, ka jūnijā dosies uz Ķīnu, lai pastiprinātu sadarbību ar Ķīnas iestādēm preču drošuma jomā.

Pagājušajā gadā sistēmā tika reģistrēti 2072 brīdinājumi un 2745 turpmākie pasākumi. Ja viena dalībvalsts sistēmā publicē brīdinājumu, citas valstis var atrast attiecīgo preci savā tirgū un reaģēt uz sākotnējo brīdinājumu. Noskaidrots, ka vairāk nekā 65% eiropiešu iegādājas preces internetā un to cilvēku skaits, kuri iepērkas tiešsaistē, 2006.-2015.gada laikposmā ir pieaudzis par 27%. Jauns uzdevums tagad ir pievērst uzmanību interneta tirdzniecībai, ar kuru pa pastu patērētāju mājokļos nonāk arī tādas preces no valstīm ārpus ES, kuru drošums, iespējams, nav pārbaudīts.

Tāpat pagājušajā gadā koriģējošie pasākumi bija jāveic saistībā ar divām galvenajām preču kategorijām - rotaļlietām un apģērbu, tekstilizstrādājumiem un modes precēm. Arī gadu iepriekš par šīm precēm tika visbiežāk ziņots. Visbiežāk ziņotais risks 2015.gadā bija ķīmiskais risks, kam sekoja fizisku traumu risks, kurš iepriekšējā gada ziņojumā bija saraksta augšgalā.

Izplatītākie ķīmiskie riski, par kuriem 2015.gadā tika ziņots, attiecās uz tādām precēm kā modes juvelierizstrādājumi, kuros tika atklāti kaitīgi smagie metāli, un rotaļlietas, kas satur ftalātus - plastmasas mīkstinātājus, kas var radīt auglības problēmas.

Ķīna joprojām ir brīdināšanas sistēmā visbiežāk minētā izcelsmes valsts, proti, 62% no paziņotajām bīstamajām precēm ir no šīs valsts. Ķīna ir ES lielākais importa avots. Sadarbība ar Ķīnas iestādēm joprojām ir ES prioritāte - konkrētāk runājot, tā tiek īstenota ātrās brīdināšanas sistēmas Ķīnas mehānisma ietvaros tā, ka katrs paziņojums par Ķīnas izcelsmes preci tiek nosūtīts Ķīnas iestādēm, lai tās risinātu šo jautājumu tieši ar ražotāju vai eksportētāju, ja šie ekonomikas dalībnieki ir izsekojami.

Līdz šim Ķīna ir reaģējusi uz 11 540 paziņojumiem un 3748 gadījumos spējusi veikt korektīvus pasākumus. Daudzos gadījumos vēl aizvien ir grūti izsekot preces avotu.

Kopš 2003.gada ātrās brīdināšanas sistēma nodrošina, lai starp dalībvalstīm un EK ātri tiktu izplatīta informācija par bīstamām nepārtikas precēm, kas izņemtas un/vai atsauktas no tirgus jebkur Eiropā. Tādējādi visā ES var veikt attiecīgus turpmākos pasākumus.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)