Bērnu kropļošanā apsūdzētās medmāsas lietu skatīs slēgtā procesā (video)

Krimināllietu, kurā medicīnas māsa apsūdzēta par savu bērnu sakropļošanu un nonāvēšanu, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa izskatīs aiz slēgtām durvīm.
Šādu lēmumu tiesa otrdien, 26.februārī, pieņēma, apmierinot apsūdzētās medmāsas nepilngadīgās meitas pārstāves lūgumu. Cietušā aptuveni 14 gadus vecā bērna intereses tiesā pārstāv Siguldas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Daina Reizenberga, kurai juridisko palīdzību savukārt sniedz advokāte Guna Kaminska.
Tieši Kaminska arī tiesā nolasīja lūgumu par lietas izskatīšanu slēgtās tiesas sēdēs. Advokāte atsaucās uz Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju un norādīja, ka nepilngadīgā cietušā tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību ir jāsargā īpaši. Tāpat Kaminska atsaucās uz morāliem apsvērumiem, konfidenciāliem datiem par personas veselību, meitenes godu un cieņu utt.
Kaminskas lūgumam pievienojās arī pati apsūdzētā, norādot, ka "meitai nevajadzētu zināt, kas šeit notiek". Arī medmāsas advokāts Uldis Lapiņš bija vienisprātis ar savu klienti. Turpretim par cietušo atzītais medmāsas pirmais vīrs uzskatīja, ka lieta var tikt skatīta arī atklātās sēdēs. Arī prokurore Jekaterina Kušakova pauda viedokli, ka nav pietiekama pamata lietas izskatīšanai aiz slēgtām durvīm.
Tiesnese Sigita Dolniece lēmumu šajā jautājumā devās pieņemt uz apspriežu istabu. Atgriežoties pēc vairāk nekā pusstundas, tiesnese paziņoja, ka lieta tiks izskatīta slēgtās tiesas sēdēs, lai neizpaustu kriminālprocesā iesaistīto personu dzīves intīmos apstākļus, kā arī lai nodrošinātu kriminālprocesā iesaistīto personu aizsardzību, kā to paredz Kriminālprocesa likums.
Uz tiesu bija ieradušies arī vairāki liecinieki, kuri palika gaidām aiz sēžu zāles durvīm.
Kā ziņots, saskaņā ar apsūdzību medmāsa laikā no 1997.gada 8.jūnija līdz 2011.gada 31.oktobrim veikusi noziegumus, kuru rezultātā divi viņas bērni miruši, bet viens zaudējis redzi.
Kā aģentūru LETA iepriekš informēja prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga, prokuratūras skatījumā sieviete šādi rīkojusies, lai iegūtu materiālus labumus. Prokurore Jekaterina Kušakova apstiprināja, ka saskaņā ar apsūdzību sieviete, izmantojot savas mediķes zināšanas, bērniem nodarījusi tādas traumas, kas izraisījušas viņu saslimšanu.
Ārstu komisijai neradās aizdomas par tīšu rīcību, tāpēc slimajiem bērniem tika piešķirta invaliditāte, un sieviete saņēma ne tikai invaliditātes pabalstus, bet arī cita veida sociālo atbalstu. Attiecībā uz vienu mirušo bērnu pabalsts gan netika saņemts, jo viņš nomira drīz vien pēc izraisītajām veselības problēmām.
Prokurore gan pagaidām ētisku apsvērumu dēļ neatklāja noziegumu izdarīšanas detaļas. Netiek arī atklāts, cik daudz materiālo labumu sievietei izdevies iegūt.
Plašāk skatieties LTV Ziņu dienesta sagatavotajā sižetā