Aptauja: Puse iedzīvotāju rūpīgi seko līdzi visiem saviem izdevumiem
Lūgti raksturot savus naudas tērēšanas paradumus, 50% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju norādīja, ka vienmēr rūpīgi seko līdzi visiem izdevumiem. 35% atbildēja, ka plāno tikai lielākus izdevumus, taču neseko līdzi sīkākiem tēriņiem, bet 13% atzina, ka īpaši neseko līdzi saviem izdevumiem.
Salīdzinot 2013. un 2016.gada aptauju datus, vērojams, ka šogad respondenti ievērojami retāk atbildēja, ka rūpīgi seko līdzi saviem tēriņiem. 2013.visiem izdevumiem rūpīgi līdzi sekoja 64% aptaujāto. Šī gada aptaujā izvaicātie biežāk atzina, ka plāno tikai lielākus izdevumus un ka saviem izdevumiem īpaši līdzi neseko.
Raksturojot savus naudas taupīšanas paņēmienus, 49% iedzīvotāju par visbiežāko naudas taupīšanas paņēmienu atzina iepirkšanos veikalos par zemākām cenām. 45% gadījumu tēriņu samazināšanai tiek gaidītas akcijas, kas kāroto preci ļauj iegādāties par lētāku cenu. Salīdzinoši bieži aptaujas dalībnieki atbildēja, ka pērk tikai nepieciešamas lietas, nepērk neko lieku (39%), kā arī meklē un izvēlas lētākās preces no piedāvājuma (37%).
Neskatoties uz rūpīgu sekošanu līdzi ikmēneša tēriņiem, pētījuma dalībnieki lielākoties tomēr atzīst, ka plānotais ikmēneša budžets tiek pārtērēts. Turklāt 53% aptaujāto norāda, ka naudas pārtērēšana galvenokārt tiek saistīta ar pārtikas produktu iegādi. Citas preces šajā jautājumā pieminētas ievērojami retāk.
"Lai arī kopumā iedzīvotāju materiālais stāvoklis ir nedaudz uzlabojies, joprojām pārtikas produktu un pirmās nepieciešamības preču izmaksas, salīdzinot ar iedzīvotāju ikmēneša budžetu, ir nesamērīgi lielas, kas lielai daļai iedzīvotāju ikdienā uztur spriedzi", komentē Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.
Paužot viedokļus, kāpēc Latvijas ražotie pārtikas produkti ir dārgāki par importētajiem, 40% uzskata, ka Latvijā ražotājiem ir mazāks atbalsts, kas liek noteikt augstāku produktu cenu, savukārt 38% pauž viedokli, ka Latvijas produktu cenu nosaka labāka kvalitāte.
"Latvijas iedzīvotājam gan agrāk, gan pašlaik ir diezgan svarīgi, lai patērētā pārtika būtu ražota Latvijā un tā būtu pēc iespējas dabiskāka. Tas ir labs signāls ražotājam un tirgotājam, ka šādām precēm var uzturēt cenu," viedokli pauž Latvijas Bankas ekonomiste Daina Paula.
"Baltic International Bank Latvijas barometrs" ir Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma un attieksmes pētījums, kurā ik mēnesi, iekļaujot pazīstamu ekspertu vērtējumus, tiek atspoguļotas sabiedrībā aktuālas norises.
Jaunākās aptaujas dati iegūti pētījumu centra SKDS Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju aptaujā jūnija pirmajā pusē. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās, tika aptaujāti 1003 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā.
Uz sarakstu