Lai bērns nebaidītos no zobārsta: daži padomi vecākiem

Vienas no vecāku bažām, kas saistītas ar bērniem, ir par viņu zobu veselību. Vecāki vēlētos, lai vizītes zobārstniecībā būtu patīkamas, bez bailēm, raudāšanas un nopietnām manipulācijām. Vai tas vispār ir iespējams? Jā, ja vecāki jau laikus sper pareizos soļus un izdara īstās izvēles attiecībā uz bērnu zobu veselību.

Jāizvēlas uzticama bērnu zobārstniecība
Mēs zinām, ka pirmais iespaids ir ļoti svarīgs un labi paliek atmiņā. Tas attiecināms arī uz bērna pirmajām pieredzēm pie zobārsta. Tāpēc vecākiem jābūt atbildīgiem, izvēloties, pie kāda speciālista un uz kuru klīniku vest bērnu. Labākā izvēle būs uzticama klīnika, kur tiek piedāvāta tieši bērnu zobārstniecība, strādā pieredzējuši un iejūtīgi zobārsti. Protams, svarīga ir arī klīnikas vide – lai tā ir bērniem draudzīga un ērta.

“Dr. Apines zobārstniecība” ir klīnika visai ģimenei. Tajā pieejama mūsdienīga bērnu zobārstniecība, kas piemērota pat pašiem mazākajiem pacientiem. Klīnikā īpaši padomāts par bērniem ērtu un draudzīgu vidi – pieejamas rotaļlietas, procedūru laikā var skatīties multfilmas, kā arī pacienti tiek iepriecināti ar mazām dāvaniņām par drosmi un pacietību. Personāls, kas strādā ar bērniem, ir īpaši pieredzējis, iejūtīgs un pacietīgs, spējot atrast kopīgu valodu ar ikvienu mazo pacientu.

Pareiza zobu kopšana kopš dzimšanas
Tas, cik mierīgas būs vizītes zobārstniecībā, lielā mērā atkarīgs no tā, kāds ir bērna zobu stāvoklis. Ja ir daudz bojājumu un bērns cieš sāpes, tad ir lielāks risks, ka viņš baidīsies un negribēs sadarboties. Tāpēc vecāku atbildība ir rūpēties par bērna zobiem jau kopš dzimšanas. Kamēr zobi vēl nav izšķīlušies, smaganas var tīrīt ar marles drānu vai speciālu uzpirksteni, bet vēlāk, kad ir piena zobi, tie rūpīgi jākopj ar vecumam piemērotu zobu suku un pastu. Kad bērns jau sāk apgūt tīrīšanu pats, vecākiem vienalga zobi ir jāpārtīra vismaz līdz 8–9 gadu vecumam. Ja parādās aizdomas par bojājumiem, zobārsts jāapmeklē pēc iespējas ātrāk, kamēr bērnam vēl nesāp.

Regulāras vizītes pie zobu higiēnista
Vecākiem jāņem vērā, ka zobu tīrīšana un profilaktiskas pārbaudes pie zobārsta nav vienīgais, kas viņiem jādara, lai bērna zobi būtu veseli. Tikpat svarīgas ir arī regulāras vizītes pie zobu higiēnista. Šis speciālists noņem no zobiem mīksto un cieto aplikumu, kuru neizdodas notīrīt ar zobu suku, kā arī rūpīgi iztīra grūti pieejamās vietas, piemēram, zobu starpas un virsmas pie smaganām. Zobu higiēnists arī novērtē bērna zobu stāvokli un vajadzības gadījumā rekomendē doties pie zobārsta, ja ir bažas par agrīniem bojājumiem vai citām problēmām. Tāpat zobu higiēnists veic nozīmīgu izglītojošo darbu – rāda un stāsta bērnam par to, ka pareizi jārūpējas par zobiem. Arī iesaka vecākiem piemērotākos zobu kopšanas līdzekļus. Pie zobu higiēnista bērns jāved vismas 1–2 reizes gadā jau kopš divu gadu vecuma.

Pieaugušajiem nevajag dalīties ar negatīvo pieredzi
Šodienas zobārstniecība un tās darba metodes krasi atšķiras no tā, ko savā bērnībā piedzīvoja bērnu vecāki un vecvecāki. Iepriekšējās paaudzēs gandrīz katram ir pa kādam negatīvam pieredzes stāstam, kas saistīts ar zobārsta apmeklējumu. Tomēr, lai kā arī gribētos ar tiem dalīties, labāk atturēties. Bērnus šie stāsti var iedzīt nopietnās bailēs un radīt nevēlēšanos doties pie zobārsta. Darba metodes, kuras tagad zobārsti izmanto, ir saudzīgas, nesāpīgas un modernas, lai nodrošināt mazajiem pacientiem komfortu procedūru laikā.

Jāpārrunā pie zobārsta gaidāmais
Mazākiem bērniem pirms vizītes pie zobārsta vēlams vecumam atbilstošā valodā pastāstīt, kas gaidām – kur dosieties, kā tur izskatīsies, kas bērnam jādara, ko darīs zobārsts utt. Var mājās noskatīties kādu multfilmu par zobu labošanu, varbūt arī rotaļu veidā izmēģināt zobārsta un pacienta lomas. Noteikti nav vajadzības aizrauties ar asiņainām detaļām un specifiskiem terminiem, tas bērnu var tikai satraukt. Bērnus ar zobārstu nekādā gadījumā nedrīkst biedēt vai arī melot par to, kas gaidāms. Tas tikai vairos bērna neuzticēšanos vecākiem un zobārstam.

Bērni vislabāk mācās no vecāku piemēra
Nekam no vecāku stāstītā nebūs jēgas, ja viņi paši nerādīs labu piemēru, kā rūpēties par zobiem, kā regulāri doties gan pie zobārsta, gan zobu higiēnista. Vecāku piemērs ir tas, kas var panākt ļoti daudz, jo bērni pat neapzināti kopē pieaugušos. Zobu veselību ietekmē arī ēšanas paradumi ģimenē – kādi produkti tiek likti galdā, cik bieži un ar ko našķējas. Arī par to ir vērts padomāt un iegūt vērtīgu informāciju no speciālistiem, lai uzlabotu ģimenes zobu veselību.

Piesakiet bērna vizīti “Dr. Apines zobārstniecības klīnikā”, aizpildot anketu šeit.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu