Banner 980x90

Uzņēmēja: Pēc piena kvotu atcelšanas jārēķinās ar iepirkuma cenu un izslaukuma kritumu

Pēc piena kvotu atcelšanas Latvijas ražotājiem paveras labas perspektīvas pasaules tirgos, tomēr vienlaikus jārēķinās ar piena cenu tālāku kritumu, mazāku izslaukumu, kā arī produktu portfeļa pārskatīšanu, aģentūrai LETA atzina AS "Jaunpils pienotava" vadītāja Ilze Aizsilniece.

"Situācijas attīstību ievērojami ietekmēs vecās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, kuras īpaši gatavojušās sistēmas atcelšanai, Latvijai tuvu arī Lietuva un Polija, kas nosaka tendenci piena daudzuma pieaugumam un attiecīgi cenas kritumam. Tāpat pēdējās nedēļās pasaulē strauji krītas industriālā piena pulvera cenas, kā ietekmē piena iepirkuma cenas var samazināties vēl vairāk," sacīja Aizsilniece.

Viņa arī prognozēja, ka ES ražotāji turpmāk būs spiesti realizēt savu piena daudzumu, "dempingojot" cenas zem pašizmaksas. "Tikmēr Latvijas kooperatīvu vēsture ir pavisam neliela, lai turētos pretī simtgadīgām kompānijām," sacīja uzņēmēja.

Tāpat viņa atzina, ka vietējā tirgū saražotā piena daudzums turpmāk strauji nepalielināsies.

"Ļoti zemo piena iepirkuma cenu dēļ govis patlaban tiek sliktāk barotas, lai mazāk veidotos piens. Prognozēju, kad sāksies jaunā sezona, izslaukumi nebūs augsti," sacīja Aizsilniece.

Vienlaikus viņa atzina, ka kopumā uz nākotnes perspektīvu pēc kvotu brīvlaišanas raugās pozitīvi.

"Mums ir viss, lai ražotu pienu, un daudz labākas nākotnes perspektīvas nekā Dienvideiropas reģioniem. Līdz ar to saskatu lielas perspektīvas piena nozarei, taču ir nopietni jāpārskata produktu portfelis, lai ražotu tādus produktus, kurus var pārdot aizvien tālākos tirgos," rezumēja uzņēmuma vadītāja.

Sākot ar otrdien, 31.martu, visā ES tiek atcelta piena kvotu sistēma, kas ražotājiem un pārstrādātājiem nozīmē pārmaiņas tirgū saistībā ar iespējamo pārprodukciju un cenu svārstībām.

Kārtējais kvotas gads sākās pērn 1.aprīlī, beidzās šogad 31.martā, un tās apjoms Latvijā bija nemainīgs - 781 132 tonnas. Uz 1.martu kvotas izpilde bija par 91,91%, aptuvenie rezultāti par galējo izpildi būs pieejami pēc 15.aprīļa, savukārt precīzs aprēķins būs gatavs pēc lauksaimnieku gada deklarāciju apkopošanas - pēc 15.maija.

Vēl janvārī tika prognozēta kvotas pārpilde par 1%, kas Latvijai varētu nozīmēt vairāk nekā divus miljonus eiro lielu soda naudu. Savukārt marta vidū zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) prognozēja, ka kvotu varētu izpildīt 99,7% apmērā, līdz ar to sods nebūtu jāmaksā.

Tikmēr saskaņā ar Eiropas Komisijas jaunāko ziņojumu prognozēts, ka pēc kvotu sistēmas brīvlaišanas sagaidāma strauja piena ražošanas palielināšanās. Vidējā piena iepirkuma cena ES tirgū patlaban ir 34 centi par kilogramu, un tiek prognozēts, ka līdz 2020.gadam vidējās cenas pieaugums sasniegs tikai 35 centu rādītāju.

Kvotu režīms tika ieviests 1984.gadā, kad ES ražošana pārsniedza pieprasījumu. Galīgais datums kvotu atcelšanai pirmoreiz tika noteikts 2003.gadā, lai ES ražotāji varētu elastīgi pielāgoties pieaugošajam pieprasījumam, īpaši pasaules tirgū. Neskatoties uz kvotām, pēdējo piecu gadu laikā ES piena produktu eksports apjoma ziņā ir palielinājies par 45%, bet vērtības ziņā - par 95%.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)