Siguldas spieķis – ko tas simbolizē?
Par to, kāpēc tieši spieķis ir raksturīgākais Siguldas suvenīrs, ir dažādi viedokļi. Sastaptie tūristi no Japānas, kuri ar interesi apskata Siguldas suvenīrus, min, ka, viņuprāt, Latvijā ir daudz koki un meži, tāpēc arī Siguldā pārdod no koka darinātus spieķus.
Spieķu tirgotāji stāsta gan to, ka tie simbolizē Latviešu talantu grebt un gleznot, gan arī to, ka lielie spieķi ir labi palīglīdzekļi, ja ceļotājs nogurst no garajām pastaigām pa Siguldas skaistajām takām un ceļiem.
Īstais iemesls, kāpēc Siguldai spieķis ir tik raksturīgs, meklējams 19.gadsimtā izdotajos ceļvežos, kuros teikts, ka "pastaigai pa Siguldas gravām noderēs spieķis, ko var iegādāties no kāda zēna." Sākotnēji spieķi darināti ļoti vienkārši, tomēr, laika gaitā materiāliem attīstoties, spieķi kļuva krāsaināki, greznāki.
Spieķu izgatavošana un pārdošana arī pirms vairāk nekā 70 gadiem ir bijusi aktuāla un pieprasīta. Tos grezno dažādas latviešu etnogrāfiskās rakstu zīmes, un tos izgatavo no koku sugām, kuras ir tik lokanas, lai spētu izlocīt spieķa rokturi, piemēram, lazdas, ievas.
Siguldas spieķus var iegādāties gan dažādos āra stendos, kuri atrodas tūristu apmeklētos apskates objektos, piemēram, Turaidas muzejrezervātā, pie Siguldas pilsdrupām, gan arī Siguldas lielveikalos, Tūrisma informācijas centrā. 2007.gadā tika atklāts Spieķu parks, kurš ir veltījums pastaigu spieķim.