Banner 980x90

Par uzņēmumu apvienošanās izvērtēšanu būs jāmaksā valsts nodeva

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Valdība otrdien, 14.jūnijā, noteica, ka turpmāk par uzņēmumu apvienošanās izvērtēšanu uzņēmumiem būs jāmaksā valsts nodeva Konkurences padomei, lai stiprinātu iestādes administratīvo kapacitāti.

Nodevas apmērs būs 2000 eiro par saīsināto apvienošanās ziņojumu, 4000 eiro, ja apvienošanās dalībnieku kopējais apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā Latvijas teritorijā ir bijis no 30 miljoniem eiro līdz 80 miljoniem eiro liels, un 8000 eiro, ja apvienošanās dalībnieku kopējais apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā Latvijas teritorijā ir pārsniedzis 80 miljonus eiro.

Valsts realizētās apvienošanās kontroles mērķis ir ierobežot tirgus koncentrāciju un aizsargāt konkurences struktūru tirgos, novēršot apvienošanos, kuras rezultātā varētu veidoties dominējošais stāvoklis vai tiktu būtiski samazināta konkurence konkrētajā tirgū.

Lai nodrošinātu valsts kontroli pār tirgus dalībnieku apvienošanos, Konkurences likums ir noteicis konkrētu apvienošanās pienākumu, kas atbilst likumā noteiktajiem kritērijiem, dalībniekiem iesniegt apvienošanās ziņojumu. Pēc apvienošanās ziņojuma saņemšanas Konkurences padome likumā noteiktajā termiņā izvērtē apvienošanos un ar lēmumu to atļauj, atļauj ar saistošiem noteikumiem, kuri novērš apvienošanās negatīvās sekas attiecībā uz konkurenci, vai aizliedz apvienošanos. Vienlaicīgi jāņem vērā, ka Konkurences padomei, lai izvērtētu apvienošanos, parasti ir nepieciešams iegūt papildus informāciju par konkrēto tirgu, jo ar apvienošanās ziņojumā ietvertās informācijas izvērtēšanu lēmuma pieņemšanai bieži vien nepietiek.

Konkurences likums pašreiz neparedz nodevu par apvienošanās izvērtēšanu. Tā kā Konkurences padome tiek finansēta no valsts budžeta, apvienošanos izvērtēšanas izmaksas sedz visi nodokļu maksātāji, nevis tie, kas saņem pakalpojumu un no tā iegūst.

Nodeva vai maksājums par apvienošanās izvērtēšanu šobrīd jau ir noteikta lielākajā daļā ES dalībvalstu: Bulgārijā (iestādes budžetā), Grieķijā, Itālijā (iestādes budžetā), Īrijā, Maltā, Nīderlandē, Slovākijā, Slovēnijā, Spānijā, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Vācijā, Apvienotajā Karalistē, Ungārijā, tostarp arī kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā.

Tādēļ tiek noteikta valsts nodeva par apvienošanās izvērtēšanu, lai daļēji segtu apvienošanās izvērtēšanas un iespējamās turpmākās uzraudzīšanas (saistošo noteikumu gadījumā) izmaksas, tādējādi nodrošinot, ka apvienošanās izvērtēšanas izmaksas sedz tie, kuru rīcība var ierobežot konkurenci un kas tieši saņem attiecīgo pakalpojumu.

Noteikumos ir paredzēts par saīsināto apvienošanās ziņojumu valsts nodevu noteikt 2000 eiro apmērā. Šāds nodevas apmērs paredzēts arī gadījumos, kad apvienošanās neatbilst paziņošanas kritērijiem, tomēr ziņojums tiek iesniegts pēc Konkurences padomes prasības. Šādas tiesības Konkurences padomei paredzētas, pirmkārt, ja apvienojas konkurenti, otrkārt, to tirgus daļa ietekmētajā tirgū apvienošanās īstenošanas rezultātā pārsniedz 40% tirgus daļas slieksni, treškārt, pastāv pamatotas aizdomas, ka apvienošanās rezultātā var rasties vai nostiprināties dominējošais stāvoklis vai var tikt būtiski samazināta konkurence.

Konkurences padomei ir tiesības pēc savas iniciatīvas nodrošināt apvienošanās valstisko kontroli arī tad, ja apvienošanās dalībnieki pretēji likuma prasībām nav iesnieguši apvienošanās ziņojumu.

Apvienošanās izvērtēšanas valsts nodeva ir noteikta 4000 eiro apmērā, ja apvienošanās dalībnieku kopējais apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā Latvijas teritorijā ir bijis no 30 miljoniem eiro līdz 80 miljoniem eiro liels.

Savukārt valsts nodevas apmērs 8000 eiro apmērā ir paredzēts, ja apvienošanās dalībnieku kopējais apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā Latvijas teritorijā ir pārsniedzis 80 miljonus eiro.

2012.gadā Konkurences padomē tika iesniegti 11 apvienošanās ziņojumi. Pieņemti 10 lēmumi, kā arī viens lēmums par pārkāpumu, kas izpaužas kā apvienošanās ziņojuma neiesniegšana. Atbilstoši plānotajam nodevas apmēram tas kopā nodrošinātu nodevas aptuveni 60 000 eiro apmērā.

2013.gadā Konkurences padomē tika iesniegti 16 apvienošanās ziņojumi. Pieņemti 20 lēmumi, no tiem divi par pārkāpumu, kas izpaužas kā apvienošanās ziņojuma neiesniegšana, viens par pārkāpuma lietas izpētes izbeigšanu, viens par apvienošanās atļaujas termiņa pagarinājumu. Atbilstoši plānotajam nodevas apmēram tas kopā nodrošinātu nodevas aptuveni 70 000 eiro apmērā.

2014.gadā Konkurences padomē tika iesniegti 12 apvienošanās ziņojumi. Pieņemti 14 lēmumi, no tiem viens par apvienošanās atļaujas saistošo noteikumu atcelšanu un viens par apvienošanās atļaujas termiņa nepagarināšanu. Atbilstoši plānotajam nodevas apmēram tas kopā nodrošinātu nodevas aptuveni 50 000 eiro apmērā.

2015.gadā Konkurences padomē tika iesniegti 18 apvienošanās ziņojumi, no tiem deviņi atbilstu nodevai 2000 eiro apmērā (saīsinātie ziņojumi), divi atbilstu nodevai 4000 eiro apmērā, savukārt septiņas apvienošanās atbilstu apvienošanās 8000 eiro apmērā. Attiecīgi atbilstoši plānotajam nodevas apmēram tas kopā nodrošinātu nodevas aptuveni 82 000 eiro apmērā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)