Banner 980x90

Palīgā, sāp auss! Kā palīdzēt?

Ja sāp auss, tas varētu būt signāls par ausu infekciju. Lai gan bērni ir tie, kuri biežāk nekā pieaugušie saslimst ar ausu infekcijām, vienmēr vērtīgi konsultēties ar ārstu par labāko ārstēšanu, jo dažām ausu infekcijām, piemēram, vidusauss iekaisumam, nepieciešama ārstēšana ar antibiotikām, taču ir tikpat daudz infekciju veidu, kurus var izārstēt bez antibiotikām.

Kas ir ausu infekcija?

Visbiežāk sastopamā vidusauss infekcija ir akūts vidusauss iekaisums, tāpat nereti sastopams ir hronisks vidusauss iekaisums. Hroniska vidusauss iekaisuma gadījumā šķidrums uzkrājas vidusausī, neizraisot infekciju, parasti nav novērojams drudzis, sāpes ausīs vai strutu veidošanās vidusausī.

Savukārt peldētāja auss ir ārējā auss kanāla infekcija, kas atšķiras no vidusauss infekcijas. 

Cēloņi un simptomi vidusauss infekcijai

Vidusauss infekciju un auss sāpes var izraisīt baktērijas, piemēram, Streptococcus pneumoniae un Haemophilus influenzae, vai vīrusi, kas izraisa saaukstēšanos. Ja runa ir par simptomiem, tad biežāk novērotās pazīmes var būt ausu sāpes, drudzis, satraukums vai aizkaitināmība, auss berzēšana vai raušana, grūtības aizmigt.

 

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

 

Ir gadījumi, kad ārstēšanu var veikt mājās, tomēr nereti nākas vērsties pie neatliekamās medicīniskās palīdzības komandas. Šādi gadījumi var būt, ja bērnam vai pieaugušajam ir drudzis virs 39 grādiem, strutas, izdalījumi vai šķidrums, kas nāk no auss, simptomu pasliktināšanās, vidusauss infekcijas simptomi, kas ilgst vairāk nekā 2–3 dienas, dzirdes zaudēšana.

Ārstēšana vieglos un sarežģītos gadījumos

Ārsts var diagnosticēt vidusauss infekciju, jautājot par simptomiem un pārbaudot pacientu, ieskatoties ausī, lai pārbaudītu bungādiņu un meklētu strutas vidusausī.

Ķermeņa imūnsistēma bieži vien pati var cīnīties ar vidusauss infekciju, tādējādi antibiotikas dažreiz pat nav nepieciešamas vidusauss infekciju ārstēšanā. Tomēr smagām vidusauss infekcijām vai infekcijām, kas ilgst vairāk nekā 2–3 dienas, nekavējoties ir nepieciešamas antibiotikas.

Vieglas vidusauss infekcijas gadījumā ārsts var ieteikt uzmanīgu nogaidīšanu ar novērošanu vai aizkavētu antibiotiku izrakstīšanu. Ja runa ir par nogaidīšanas taktiku, ārsts var ieteikt nogaidīt 2–3 dienas, lai noskaidrotu, vai pacientam ir vajadzīgas antibiotikas. Tas dod imūnsistēmai laiku cīnīties ar infekciju. Ja simptomi neuzlabojas, ārsts var izrakstīt antibiotikas.

Lai ātrāk atveseļotos, vērtīga kā maziem, tā lieliem pacientiem būs atpūta, papildu šķidruma uzņemšana, bezrecepšu zāles sāpju vai drudža mazināšanai. Atgādinājums: pirms zāļu došanas bērniem uzmanīgi izlasīt un ievērot norādījumus uz bezrecepšu zāļu etiķetēm. Dažas bezrecepšu zāles nav ieteicamas noteikta vecuma bērniem.

Aizsardzības līdzekļi, lai uzveiktu ausu infekcijas

Lai palīdzētu novērst ausu infekcijas bērniem un pieaugušajiem, jādara viss iespējamais, lai saglabātu veselību un citus veselīgus paradumus:

  • saņemt ieteicamās vakcīnas, piemēram, gripas vakcīnu un pneimokoku vakcīnu. Pneimokoku vakcīna aizsargā pret parasto vidusauss infekciju cēloni – Streptococcus pneimoniju;
  • regulāri mazgāt rokas;
  • nesmēķēt un izvairīties no pasīvās smēķēšanas;
  • pēc peldēšanās rūpīgi nosusināties. 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)