Kā padarīt uzņēmumu videi draudzīgāku

Vides prasību ievērošana un savas ietekmes uz klimatu samazināšana ir viena no tām tendencēm, no kuras uzņēmēji nākotnē nekādi nevarēs izvairīties, jo prasības šajā jomā kļūs arvien stingrākas. Jau tagad patērētāji priekšroku dod zīmoliem, kuri spējuši savā darbībā integrēt zaļākus risinājumus, jo tādā veidā arī viņi dod savu artavu klimata problēmu risināšanā, atbalstot šos uzņēmumus. Kādā veidā var padarīt uzņēmumu videi draudzīgāku? Vai vienmēr nepieciešamas lielas investīcijas un apjomīgas reformas? Nē, jo iespējami dažādi uzlabojumi, kuru iesviešana ir pa spēkam arī mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, pielāgojot tos sava biznesa specifikai.

Atbildīga atkritumu apsaimniekošana
Atkritumi ir viena no aktuālām problēmām, kas tiek izcelta vides jautājumu kontekstā. Atkritumu uz planētās ir pārāk daudz, tie netiek pietiekami šķiroti un pārstrādāti. Protams, salīdzinot ar globāliem apmēriem, mūsu valsts atkritumu apjomi ir tikai piliens jūrā, bet arī piliens skaitās un kaut ko ietekmē. Tāpēc ikvienam uzņēmumam ir iespēja atbildīgi izturēties pret atkritumu apsaimniekošanu. Ko tas nozīmē? Radīt pēc iespējas mazāk atkritumu, priekšroku dot pārstrādājamiem materiāliem, esošos atkritumus nodot pārstrādei, gādāt par bīstamo atkritumu pareizu utilizāciju.

Saules paneļi elektrības ražošanai
Atjaunīgo un videi draudzīgu resursu izmantošana šobrīd kļūst arvien aktuālāka visā pasaulē, lai cīnītos ar klimata izmaiņām. Saules enerģija ir pieejams un neizsmeļams resurss, kuru varam izmantot. Uzņēmumam var būt savi saules paneļi elektrības ražošanai, kas ļauj ne tikai iegūt videi draudzīgu energoresursu, bet arī ilgtermiņā samazināt izmaksas par elektrību un palielināt uzņēmuma neatkarību no kopējā elektrotīkla un tā cenu svārstībām. Paneļi elektrības ražošanai šobrīd ir pieejami daudz brīvāk un izdevīgāk. Tos var uzstādīt gan uz ēkas jumta, gan uz zemes. Sadarbojoties ar pieredzējušu saules paneļu uzstādītāju, nebūs jāraizējas par birokrātiju un citām specifiskām lietām. Paneļi elektrības ražošanai tiek uzstādīti un nodoti uzņēmuma rīcībā atbilstoši noslēgtā līguma nosacījumiem. Šāds solis noteikti ir tālredzīga un videi draudzīga investīcija uzņēmuma nākotnē.

Uzņēmuma telpu energoefektivitāte
Jebkuru izmantoto resursu atbildīga izmantošana un apsaimniekošana ir videi draudzīga pieeja. Resursi, kas tiek patērēti telpu uzturēšanai, arī veido vienas no lielākajām saimnieciskajām izmaksām. Tāpēc ir būtiski pievērst uzmanību tam, cik energoefektīvas ir telpas un ēkas, kurās uzņēmums darbojas. Varbūt ir vērts ieguldīt līdzekļus siltināšanā, apkures modernizācijā un citos risinājumos, kas ilgtermiņā ļaus ievērojami samazināt resursu patēriņu un arī izdevumus. Protams, atbildīgs resursu patēriņš nenozīmē tikai siltinātas sienas un efektīvu apkures sistēmu, tas attiecas arī uz cilvēka ikdienas rīcību – vai apgaismojums, sildierīces un citi energopatērētāji tiek izmantoti tikai tur, kur nepieciešams, vai nenotiek resursu šķērdēšana neuzmanības un pat slinkuma dēļ. 

Ilgtspējīgas izvēles ikdienas risinājumos
Katrs uzņēmums ir atšķirīgs, tam ir citas vajadzības un darbības sfēra, tāpēc vienas un tās pašas metodes nederēs visiem, bet vienalga katrs uzņēmums savā ikdienas darbībā var pamanīt vietas un iespējas, kur izdarīt videi draudzīgākas izvēlas – sākot no virtuves un biroja līdz pat iepakojumu materiāliem, dokumentu apritei un autoparkam. Vienmēr ir izvēle iet soli tuvāk dabai draudzīgiem risinājumiem. Jo agri vai vēlu tā būs mūsu ikdienā. Labāk jau laikus investēt savu laiku un veidot paradumus, kas taupa planētas resursus. Uzņēmuma kultūra un vērtības attiecībā pret vides jautājumiem ir daļa no zīmola tēla, kuru redz gan klienti, gan sadarbības partneri.

Sociālā atbildība un iniciatīvas
Videi draudzīgs uzņēmums – tas nav stāsts tikai par to, kas notiek uzņēmuma iekšienē. Bet arī par to, kas tiek darīts ārpus tā. Tā ir iespēja uzņemties iniciatīvu, rīkoties sociāli aktīvi un atbildīgi, iesaistīties savas apkārtnes veidošanā, sakopšanā, uzturēšanā. Labie darbi tiek pamanīti, un tie arī sniedz gandarījumu pašiem. Vides jautājumos vienmēr ir daudz darāmā, tāpēc katrs uzņēmums var atrast nišu, kas interesē un kur nesavtīgi ieguldīt enerģiju, līdzekļus un darbu, lai padarītu pasauli kaut par kripatiņu labāku un tīrāku.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu