Graube: Krievijas rīcība Latvijas pierobežā kļūst provokatīvāka

Foto: Ieva Lūka/ LETA
Foto: Ieva Lūka/ LETA

Salīdzinoši ar pagājušo gadu, šogad krietni palielinājusies Krievijas militāras darbības intensitāte Latvijas pierobežā un tā kļūst arvien provokatīvāka, intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" sacīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube.

Kā sacīja Graube, Krievijas aktivitātes arvien izteiktākas kļūst jūrā, kur lielvalsts militārie kuģi pietuvojas teritoriālajiem ūdeņiem, brīžiem bez racionāla izskaidrojuma. Tāpat arī gaisa telpā militārās lidmašīnas bez izskaidrojamas vajadzības pietuvojas Baltijas valstu pierobežai, turklāt, nevēloties tikt pamanītiem, pārvietojas ar izslēgtiem raidītājiem. Tās konstatēt iespējams pateicoties NBS jaunajiem radariem.

Graube atzina, ka šāda rīcība nav uzskatāma kā tieši militāri draudi, tomēr satrauc neprognozējama rīcība, jo tā paaugstina konflikta riskus un

provokatīvā darbība var izraisīt neparedzamus konfliktus.

Komentējot informāciju, ka ASV gatavo jaunus plānus iespējamam konfliktam ar Krieviju Baltijas valstīs, Graube norādīja, ka plānus atbilstoši situācijai pārskata gan NATO, gan arī Latvija. Turklāt, tas tiek darīts ne tikai saistībā ar Krieviju, bet arī pieaugošajiem terora draudiem, kā arī tiek ņemts vērā migrācijas aspekts Eiropā.

NBS komandieris norādīja, ka Latvijā atrodas ASV karavīri, tādēļ šīs valsts militārajos plānos ir jābūt skaidrībai, kā šie karavīri rīkojas dažādās iespējamās situācijās.

Pentagons gatavo jaunus plānus iespējamam konfliktam ar Krieviju Baltijas valstīs, vēsta žurnāls "Foreign Policy".

Kā raksta izdevums, Pentagonam ir plāni dažādām neparedzamām situācijām, sākot no bruņotas konfrontācijas ar Ziemeļkoreju un beidzot ar zombiju uzbrukumiem, taču pie šiem plāniem tiek strādāts prioritārā secībā saskaņā ar attiecīgo scenāriju iespējamību.

Pēc 1991.gada militārie plāni, kas bija saistīti ar iespējamu Krievijas agresiju, tika nobīdīti malā, taču tagad tie tiek pārvērtēti un atjaunoti atbilstoši jaunajai ģeopolitiskajai realitātei, kas iestājās pēc Krievijas īstenotās Krimas aneksijas - Maskava no potenciāla partnera ir pārtapusi par potenciālu draudu.

Viss par: Latvijas ziņas