EP pārstāvji: Vietējie patērētāji nevar sponsorēt lētākus viesabonēšanas tarifus
Jautājumā par viesabonēšanas maksas atcelšanu jāatrod līdzsvars starp vietējiem telekomunikāciju pakalpojumu ņēmējiem, viesabonēšanas izmantotājiem un telekomunikāciju pakalpojuma sniedzējiem, tā trešdien, 8.aprīlī, komentējot Vienotā telekomunikāciju tirgus regulējuma projektu, atzina Eiropas Parlamenta (EP) Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas (ITRE) komitejas delegācijas un Eiropas Elektronisko komunikāciju regulatoru iestādes ("Berec") biroja pārstāvji."Pašlaik Vienotā telekomunikāciju tirgus regulējuma apspriešanā galvenie ir divi punkti - tīkla neitralitāte un viesabonēšanas maksas," pauda ITRE delegācijas pārstāvis Krišjānis Kariņš (V). "Tīkla neitralitāte ir svarīga, lai ikviens lietotājs un pakalpojuma sniedzējs piekļūtu tīklam neatkarīgi no savas atrašanās vietas Eiropas Savienībā (ES). Savukārt viesabonēšanas tarifu jautājumā svarīgi atrast līdzsvaru starp viesabonēšanas izmantotājiem un vietējiem patērētājiem, kā arī jāvērtē, ko darīt, lai pēc cenu samazinājuma telekomunikāciju industrija aizvien būtu ieinteresēta investēt attīstībā," sacīja Kariņš.
Viesabonēšanas maksas atcelšana izraisīs vietējo mobilo sakaru cenu paaugstināšanos, radot negodīgu attieksmi pret vietējiem telekomunikāciju pakalpojumu pircējiem. Tāpat negodīga ir pašreizējā viesabonēšanas maksu piemērošana un šī maksa jāsamazina līdz minimumam, sacīja ITRE delegācijas pārstāvis no Zviedrijas Gunars Hokmarks. Kā norādīja delegācijas pārstāvis, Eiropas Savienības (ES) Padome uzskata, ka jāatrod jauna viesabonēšanas maksas piemērošanas kārtība, kas būs līdzsvarā starp abu patērētāju pušu interesēm, pakalpojuma sniedzējiem un reģionālām atšķirībām.
"Eiropā ir atšķirīgs cenu līmenis, un būtu tikai godīgi, ja es, no Zviedrijas ierodoties Latvijā, maksātu operatoram tikpat, cik jūs Latvijā, tāpat kā jūs, ceļojot uz Zviedriju, maksātu Zviedrijas operatoram to tarifu, kādu maksājam mēs Zviedrijā, lai nevienam nekas nebūtu jākompensē," piebilda Hokmarks.
Taujāti par pašreizējo procesa virzību, tikšanās dalībnieki minēja, ka Latvijas prezidentūras ES Padomē laikā sākušās sarunas, kurās EP kopā ar dalībvalstīm mēģina vienoties par vienotu gala dokumenta tekstu. Lai arī sākotnējais plāns paredzēja pilnībā atteikties no viesabonēšanas maksas, pašlaik ticamāks izskatās kāds kompromisa variants, līdz ar to tiek apsvērti dažādi papildu risinājumi gadījumam, ja universāls viesabonēšanas maksas samazinājums nav iespējams, piemēram, tarifs piecām dienām vai piecām sarunām.
Viens sarunu raunds norisinājās 21.martā, nākamais notiks 21.aprīlī, un ir cerība līdz jūnija beigām panākt vienošanos. Uz sarakstu