Eksperts: investīciju piesaisti bremzē speciālistu un zinātnisko iestrāžu trūkums
Lai gan Latvija pērn pirmoreiz iekļuvusi investīcijām pievilcīgāko Austrumeiropas reģiona valstu astotniekā, tomēr investoru pievilināšanu bremzē speciālistu un zinātniski pētniecisko iestrāžu trūkums jebkurā no būtiskajām nozarēm, intervijā aģentūrai LETA atzina revīzijas un konsultāciju pakalpojumu sniedzējas "EY" partneris un darījumu konsultāciju virziena vadītājs Baltijā Guntars Krols."Ja Latvijā būtu pāris tūkstoši ķīmijas vai informācijas tehnoloģiju speciālistu, agrāk vai vēlāk parādītos attiecīgo nozaru investori. Tas ir jautājums, kuru valstij bija jārisina pirms 20 gadiem, bet toreiz izvēlējās akcentēt citas jomas. Līdz ar to jautājums - vai patlaban augstāko izglītību nevajadzētu beidzot pavērst virzienā, kas ļautu sagatavot speciālistus, kuri pēc pieciem vai desmit gadiem kļūs par bāzi minēto nozaru attīstībai?" sacīja Krols.
Viņš atzina, ka pētījums par investīcijām Eiropā apliecina, ka joprojām pievilcīgākie reģioni investoriem ir Rietumeiropā, tad seko Austrumeiropa un Ziemeļamerika. Tikmēr Centrāleiropas un Austrumeiropas reģions kļuvis mazāk pievilcīgs, jo gada laikā īstenoto investīciju projektu skaits ir samazinājies visai radikāli - par 19%, galvenokārt tas noticis uz Polijas un Čehijas rēķina.
"Tās ir pēckrīzes sekas. Daļa investīciju iepriekš bija ieguldītas, ņemot vērā attiecīgo valstu toreizējās priekšrocības - lētāku darbaspēku vai vēsturisko infrastruktūru, kas vairs nav vērojams. Līdz ar to investoriem vairāk nav vēlmes raudzīties šajā virzienā. Tā vietā parādījusies interese par Turciju, un augsto tehnoloģiju ražotāji izvēlas šo valsti. Tāpat investīcijas vairāk tiek novirzītas uz rietumvalstīm - Vāciju, Franciju -, kur ir lielākas iespējas saņemt pretī produktu vai pakalpojumu ar pievienoto vērtību," norādīja eksperts.
Vienlaikus viņš atzina, ka pētījumā vēl nav parādījušās sekas, ko atstājusi ģeopolitiskā situācija Krievijā un Ukrainā, kā arī rubļa krīze. Pētījumā Krievija figurē kā investīcijām relatīvi izdevīga valsts ar daudziem realizētiem projektiem un radītām darbvietām, bet skaidrs, ka pēdējā pusgada notikumu kontekstā Krievijas pievilcība būs spēcīgi mazinājusies.
Aptaujā "European Attractiveness Survey 2014" piedalījās 800 lielākie pasaules zīmoli, no tiem 54% - Eiropas, 29% - Ziemeļamerikas, 12% - Āzijas, 3% - Latīņamerikas, 1% - Tuvo Austrumu un 1% - Okeānijas valstu zīmoli. Pētījums aplūko valstu pievilcību investīcijām, pamatojoties uz jau realizēto projektu statistiku. Uz sarakstu