Banner 980x90

Deviņi padomi, kā tu vari ietaupīt ūdens patēriņu savā mājoklī

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Daudzviet pasaulē samazinās svaiga dzeramā ūdens resursi, tāpēc zinātnieki apņēmīgi strādā pie revolucionārām ūdens taupīšanas metodēm.

Lai gan Latvija ir bagāta ar ūdens resursiem, tie būtu jātaupa arī mums, jo lietojot ūdeni mājsaimniecības vajadzībām, parasti tas tiek piesārņots, nodarot kaitējumu videi. Pēdējos 10 līdz 15 gados būtiski pieaudzis ūdens patēriņa apjoms, kas skaidrojams ar ekonomisko izaugsmi. Tomēr liela daļa iedzīvotāju izlieto vairāk ūdens, nekā tas faktiski būtu nepieciešams. Ūdens jātaupa visu gadu, tomēr palielinātais ūdens patēriņš vasarā uzliek papildus slodzi pilsētas ūdens apgādes sistēmai. Tāpēc dažas pavisam vienkāršas izmaiņas mūsu ikdienas ieradumos var novērst nevajadzīgu ūdens izlietošanu. Piemēram, vasarā ūdens izmantošana dārzā vai saimniecībā. Ūdens taupīšanas nolūkos varam nelaistīt piemājas zālienu katru dienu – tas ir ļoti izturīgs un spēj izdzīvot bez ūdens ilgstošu laiku. Tāpat, ietaupīsim ūdeni, ja neizmantosim šļūteni dārza laistīšanai, ekonomiskāk un efektīvāk būs laistīt dobes un augus ar lejkannu. Ja mazgājam auto – cenšamies neizmantot šļūteni, tā vietā izmantojiet spaini un sūkli. Lai taupītu ūdeni, varam novietot pie mājas notekām tvertnes un savākto lietus ūdeni izmantot dārza laistīšanai.

Tāpat, ir gana daudz padomu un sīku nianšu, kā varam taupīt ūdeni savos ikdienas darbos mājās – virtuvē, vannasistabā, gatavojot vai mazgājot. Piemēram – kamēr tīrām zobus, aizgriežam ūdens krānu, tā ietaupot līdz pat sešiem litriem ūdens minūtē. Atveriet ūdens krānu vien tad, kad nepieciešams izskalot muti, noskalot rokas vai zobu birsti. Vēl vairāk ūdens iespējams ietaupīt, ja mutes skalošanai paredzēto ūdeni ielejam krūzītē. Varam ievietot tualetes poda skalojamajā kastē speciālu dozatoru, lai samazinātu ūdens apmēru, kāds tiek izmantots katrā ūdens nolaišanas reizē. Patērētā ūdens daudzumu iespējams samazināt skalojamās kastes ūdens līmeni noregulējot no 10 uz 5 litriem, vai arī, izvēloties tualetes podu ar divām ūdens noskalošanas pogām, no kurām viena atbrīvo mazāku daudzumu ūdens, bet otra – lielāku.

Taupot ūdeni varam samazināt dušā pavadīto laiku – tas ļaus ietaupīt sešus līdz 45 litrus ūdens minūtē. Ja nepieciešams ātri nomazgāties, izvēlamies dušu, nevis vannu, kuras piepildīšanai nepieciešams vairāk nekā trīs reizes vairāk ūdens. Šī iemesla dēļ, ja vien iespējams, izvēlieties savā mājoklī ierīkot dušu, nevis vannu. Veļu mazgājam tad, kad veļas mašīnu varam piepildīt pilnu ar netīrajām drēbēm. Ja kāda no netīrajām drēbēm ir nepieciešama ātrāk, varam mazgāt to ar rokām, tā ietaupot ūdeni. Lielāko daļu veļasmašīnu iespējams iestatīt mazāka veļas daudzuma mazgāšanai, tāpēc, ja vien iespējams, izmantojiet šo priekšrocību. Tas pats attiecas uz trauku mazgājamo mašīnu – ieslēdzam to vien tad, kad tā ir pilna ar netīrajiem traukiem. Mūsdienīgās trauku mazgājamās mašīnas iespējams ieprogrammēt noteikta trauku daudzuma mazgāšanai, kas ļauj ekonomiski mazgāt arī nelielu daudzumu trauku. Ja kāds no netīrajiem traukiem nepieciešams steidzami, varam nomazgāt to ar rokām. Bet, ja trauku mazgājamās mašīnas nav un visi trauki jāmazgā ar rokām, tad nemazgājiet katru trauku atsevišķi zem tekoša ūdens krāna, bet gan aizsprostotā un līdz pusei ar ūdeni piepildītā izlietnē. Šādam nolūkam lieliski der divdaļīgā izlietnē, kur vienā pusē trauki tiek mazgāti, bet otrā skaloti. Tāpat, mazgājot traukus neturiet vaļā ūdens krānu – atveriet to vien tad, kad nepieciešams noskalot traukus, un sāciet mazgāšanu ar tīrākajiem traukiem, bet netīrākos mazgājiet pēc tam.

Ūdens ietaupīšanas padomi virtuvē ir ļoti daudzi – sākot no produktu atkausēšanas – lai atkausētu sasaldētus produktus, neizvēlamies likt tos zem tekoša ūdens, bet gan laicīgi ielikt ledusskapī vai mikroviļņu krāsnī. Mazgājot augļus un dārzeņus labāk aizsprostojam izlietni, piepildot to ar ūdeni, lai nebūtu katrs auglis un dārzenis jāmazgā atsevišķi. Ja dodam priekšroku vēsa ūdens dzeršanai, piepildām krūzi ar krāna ūdeni un ieliekam to ledusskapī. Vārot vai sautējot ēdienu, pārlejam to ar minimālu ūdens daudzumu, lai liekais ūdens nelietderīgi neiztvaikotu. Kā arī tvaicējiet produktus, nevis vāriet tos, tādējādi ne vien izmantojot ievērojami mazāk ūdens, bet arī saglabājot produktos daudz vairāk uzturvielu.

Mājsaimniecībā iespējami vēl daudzi ūdens ekonomijas apdomi – piemēram, salabojiet visus tekošos un pilošos ūdens krānus. Lai gan var šķist, ka pilošs krāns ievērojamus ūdens zudumus nerada, tā dēļ ik dienas var nelietderīgi pazust 15 litri ūdens. Pilošs krāns rada ne vien ūdens zudumus, bet arī kaitinošas skaņas, kas īpaši traucējošas var šķist nakts stundās.
Izvēlieties, lai ūdenssildītājs atrastos pēc iespējas tuvāk ūdens patēriņa vietai vai lai karstā ūdens caurules būtu nosiltinātas ar siltumizolācijas apvalku, kas saglabās karstā ūdens temperatūru nemainīgu. Bet, ja izmantojat boileri, dodoties ārpus mājas vai tad, kad siltais ūdens nav nepieciešams, termostatu noregulējiet uz zemāku temperatūru.

Tomēr vislielākā ūdens ekonomija būs tad, ja iegādāsieties ekonomiskākas mājsaimniecības iekārtas, piemēram, speciālus dušas un krānu uzgaļus jeb aeratorus, kas ūdenim piejauc gaisu, nodrošinot līdzvērtīgu ūdens strūklas intensitāti, tajā pašā laikā patērējot vien aptuveni 50% ūdens, ekonomiskākus tualetes podus, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, kā arī citas ekonomiskas ierīces, kas palīdz ietaupīt naudu par ūdeni, kas citkārt neizmantots tiek aizskalots notekā. Lieliska izvēle ir arī termostata jaucējkrāni, kas palīdz uzreiz iegūt nepieciešamo ūdens temperatūru, lieki netērējot ūdeni. Arī jaucējkrāni ar rokturi pretēji ūdens maisītājiem ar diviem aizskrūvējamiem krāniem palīdz ātrāk iegūt nepieciešamo ūdens temperatūru.

Raksts tapis sadarbībā ar "Latvijas Avīzi".

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)