Nākamnedēļ Turaidā svinēs Mārtiņdienu

Rīga, 2.nov., LETA. Turaidas muzejrezervātā nākamnedēļ, 10.novembrī, no plkst.14.30 notiks seno latviešu svētku - Mārtiņdienas - svinēšana, aģentūru LETA informēja Turaidas muzejrezervāta direktores vietniece komunikācijas darbā Anda Skuja.

Latviešu gadskārtā Mārtiņi iezīmē rudens beigas un ziemas sākumu.

Turaidā, Mārtiņdienas svētkos, aizdedzot uguni, kopīgi tiks izdzīvotas senās tradīcijas, kurās galvenie akcenti būs Zemes mātes daudzinājums, Mārtiņa gaiļa zupa vārīšana un nogaršošana, tikšanās ar maskotajiem Mārtiņbērniem - čigāniem, rudens velšu izsole un Mārtiņdziesmas, rotaļas un danči.

Gadskārtu svētku dienas vienmēr svinētas ciešā sasaistē ar zemkopju darbu secību, kuru nosaka attiecīgā gadalaika dabas apstākļi. Mārtiņi tiek uzskatīti par saimnieciskā gada noslēgumu, kā arī veļu laika nobeigumu.

Mārtiņi noslēdz garu un aktīvu darba posmu līdz brīdim, kad zeme tiek sagatavota ziemai. Mārtiņos pēc vasaras atsākas maskotie gājieni no sētas uz sētu, tādējādi veicinot auglību un veiksmi.

Arī šogad Turaidā viesosies maskotie Mārtiņbērni - čigāni - Siguldas folkloras kopas dalībnieki, kuri ne tikai dziedās, mācīs dančus un rotaļas, bet arī uzdos mīklas un dalīsies ar dārzos izaudzētajām veltēm un pašu darinātiem ziemas krājumiem.

Ierodoties uz Mārtiņdienas svinībām, svētku dalībnieki aicināti veidot maskas vai pārģērbties citādos tēlos.