10 naudas taupīšanas padomi

Lūk, 10 padomi taupīšanai, kas ļaus sagatavoties arī nebaltām dienām. 

1. Automatizē ietaupījumu uzkrāšanu
Visprātīgāk ir automatizēt uzkrājumu veidošanu un nedomāt par to katra mēneša sākumā. Visvienkāršākais ir izveidot automātisko maksājumu internetbankā, kas konkrēto naudas summu tajā pašā dienā, kad ienākusi darba alga, pārskaita uz izvēlēto uzkrājumu kontu.

2. Dzīvo zemāk par savām iespējām
Viss ir vienkārši – ja tērē tikpat vai pat vairāk nekā nopelni, nav iespējams ietaupīt. Ienākumi ir jābudžetē un jātērē mazāk, nekā nopelnīts. Ja problēma ir zemi ienākumi, tad jāmeklē veidi, kā ienākumus pacelt, papildus mācoties, meklējot jaunas profesionālās iespējas, strādājot papildus darbu, pārvēršot hobiju ienākumos.

3. Saliktie procenti ir izdevīgāki par vienkāršiem
Pastāv divu veidu procenti – saliktie un vienkāršie. Saliktie procenti ir izdevīgi tiem cilvēkiem, kuri vēlas veidot sev uzkrājumus nākotnei, tāpēc nogulda naudu, piemēram, depozītos, termiņnoguldījumos vai krājkontos. Izmantojot salikto procentu shēmu, cilvēks noguldījuma termiņa beigās ir guvis ievērojamu peļņu. Piemēram, noguldot 3000 eiro uz trīs gadiem, ja, piemēram, procentu likme arī ir 12%, tad pēc 3 gadiem cilvēks saņem 4214,78 eiro; peļņa ir 1214,78 eiro.

4. Paredzi naudas līdzekļus neparedzētiem gadījumiem
Dzīvē ne viss notiek kā plānots, gadās dažādi neparedzēti apstākļi, situācijas, kam seko arī neparedzēti izdevumi – slimības, dzīvības apdraudējumi, tuvinieku zaudēšana, katastrofas u.c. Daudz labāk ir šos izdevumus segt no saviem iekrājumiem, nekā uzņemties papildus parādsaistības.

5. Sāc taupīt vecumdienām jaunībā
Sākt ietaupīt vecumdienām 20 gadu vecumā ir daudz vieglāk nekā 40 gados. Matemātiski aprēķini rāda, ka, sākot taupīt 25 gadu vecumā, teiksim 300 EUR gadā, 65 gadu vecumā tiks ietaupīti jau 36 000 EUR, kamēr 45 gadnieks sākot ietaupīt 600 EUR gadā, līdz tam pašam vecumam ietaupīs tikai pusi no tās summas. Jaunajam cilvēkam tas "izmaksās" 25 EUR mēnesī, kamēr 45 gadniekam jau 50 EUR.

6. Uzstādi īstermiņa un ilgtermiņa mērķus
Veiksmīgākie naudas taupītāji vienmēr uzstāda sev divu veidu mērķus – īstermiņa un ilgtermiņa. Cik daudz ir plānots ietaupīt, teiksim, 5 vai 10 gadu laikā un tad arī sadalīt šo laika periodu daudz īsākos laika nogriežņos.

7. Ietaupījums 10% no ienākumiem vai "50–30–20" likums
Daudzi eksperti iesaka sākt ar ietaupījumu veidošanu 10% apmērā no visiem saviem ienākumiem. Tas nozīmē, ja pelni 1000 EUR, tad ietaupījumos būtu jāatliek 100 EUR mēnesī. Populārs ir "50–30–20" likums, kas nosaka, ka 50% no ienākumiem nosedz visus ikmēneša fiksētos tēriņus (pamatizdevumi, kredītu maksājumi), 30% atliek dažādu vajadzību apmierināšanai un 20% tiek atlikti ietaupījumos.

8. Izvērtē visas iespējas
Ja tev rada neuzticību pensiju līmeņi, ar kuru palīdzību arī var ietaupīt, vari ieguldīt savus ietaupījumus citos finanšu instrumentos un likt tiem strādāt tavā labā un pelnīt vēl vairāk. Protams, pastāv vairāk un mazāk riskanti finanšu instrumenti, esi saprātīgs, izvērtē rūpīgi, optimālā gadījumā piesaistot ekspertu.

9. Banku noguldījumiem vidēji gada ienesīguma likme 0,08%
Ja vēlies uzticēties bankām, tad zini, ka vidēji ieguldījumi pasaules bankās šobrīd ienes ap 0,08% gadā. Daudzas bankas piedāvā ienesīguma likmi tikai 0,01%.

10. Iedzīvotāju ienākumu nodoklis
Sākot ar 2010. gada 1. janvāri, saskaņā ar grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" privātpersonu ienākumi no kapitāla tiek aplikti ar nodokli.
Dažas bankas par šo ir padomājušas un atrisinājušas klientu vietā, tāpēc interesējieties savā bankā, kā šo jautājumu risina tā.